Siber Real Forum
Bebek ürünleri ve oyuncakları bebeğin sağlığına zarar vermeden nasıl temizlersiniz? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Siber Real Forum (http://forum.siberreal.com)
+-- Forum: Yaşam (http://forum.siberreal.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Bebek (http://forum.siberreal.com/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Konu: Bebek ürünleri ve oyuncakları bebeğin sağlığına zarar vermeden nasıl temizlersiniz? (/showthread.php?tid=27)Bebek ürünleri ve oyuncakları bebeğin sağlığına zarar vermeden nasıl temizlersiniz? - anneyiz - 07-25-2018

Bebek ürünlerini ve oyuncakları temiz tutmak faydalıdır. Bebekler durmadan eşyalara dokunurlar, ellerini ve nesneleri ağızlarına koyarlar bu yüzden kolayca mikrop ve hastalık kaparlar. Bebeğinizin oyuncaklarını ve malzemelerini temiz tutarsanız hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz. 


Bebek oyuncaklarını ve malzemelerini temizlerken iki temel adım vardır: 

1. Temizlik: Bu sabun ve ılık suyla ovarak temizlemektir. Bu yöntem yağı ve kiri giderir ve birçok mikrobu temizler. Antibakteriyel sabun kullanmanıza gerek yoktur. Sıradan bulaşık deterjanı yeterlidir. 

2. Dezenfekte edilmesi: Bu yöntem bir dezenfektan çözeltisi ile yapılır. Tehlikeli mikropların çoğunu öldürür. Ancak dezenfekte edilmeden önce yüzeyin temizlenmiş olması gerekmektedir çünkü mikroplar yağ ve kir içinde saklanabilir. Pahalı olmayan, etkili ve güvenli dezenfektan çözeltisi, sıvı ev çamaşır suyunun seyreltilmesinden, yani 1 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu veya bir galon suya ¼ bardak çamaşır suyu eklenerek yapılabilir. Uygun olarak seyreltilen çamaşır suyu içindeki klor dakikalar içinde buharlaştığından çocukların malzemelerini temizlemek için zehirsiz ve güvenli olarak kabul edilir. Etiketinde zehirli olmadığını belirtmesi halinde diğer uygun görülen dezenfektan çözeltilerini de kullanabilirsiniz. Talimatları dikkatli şekilde uyguladığınızdan emin olunuz. 

Oyuncak ve malzemeleri temizlemenin boyut ve materyalin cinsine bağlı olarak farklı yolları vardır. 

Küçük plastik oyuncaklar:
Bulaşık makinesinde: Plastik oyuncakların pilleri olmadığından bulaşık makinesinde bulaşık deterjanı ve sıcak suyla kolayca yıkanabilir. Bu onları temizler ve dezenfekte eder.
Elde: Bulaşık makinanız olmaması halinde, plastik oyuncakları lavaboda temiz bir sünger veya bez, sabun ve sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Tüm kurumuş yemek kalıntılarını, yağı ve kiri çıkardığınızdan emin olunuz. Yıkamadan sonra oyuncakları seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisine batırararak dezenfekte ediniz ve bulaşık damlalığında hava ile kurumaya bırakınız. Pilleri olan oyuncaklar için dış kısımlarını sabun ve suyla temizleyiniz ardından çamaşır suyu çözeltisiyle siliniz ve kurumaya bırakınız.

Büyük plastik, metal veya ahşap oyuncaklar ve malzemeler:
Yüzeyi sabun ve su ile temizleyiniz ardından seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisi ile siliniz ve kurumaya bırakınız.

Kumaş oyuncaklar ve malzemeler:
Çamaşır makinesinde çamaşır deterjanı ve sıcak su ile yıkayınız.

Oyuncaklar ve malzemeler ne sıklıkta temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir? Her an bebeğinizin oyuncaklarını ve malzemelerini temizleyerek kendinizi çileden çıkarmanıza gerek yoktur. Ancak belirli zamanlarda oyuncak ve malzemeleri temizlemek faydalıdır:
Kirlendiklerini fark ettiğiniz zaman, örneğin: Mama sandalyesi tepsisine yemek döküldükten sonra.
Bebeğiniz ishal veya soğuk algınlığı gibi bir hastalık sonrası iyileşirken.
Diğer çocukların sizin bebeğinizin oyuncaklarını ağızlarına koyduğu bir oyun buluşmasından sonra.
Düzenli olarak, örneğin: Her ayın sonunda.

Karen Sokal-Gutierrez M.D., M.P.H.
Ebeveynlikle ilgili tavisyelerimiz yalnızca öneri niteliğindedir. Sorunuz acilse veya tıbbi bir durumla ilgiliyse hemen sağlık uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Alıntıdır: http://www.fisher-price.com/tr_TR