Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hastane Çantanızda Neler Olmalı?
Merhaba güzel anneler. Hepiniz merak ettiği bu konuya açıklık getiriyoruz Cool Angel
Doğum çantasında bebeğin için bulunması gerekenlere:
1. Battaniye (Mevsimine göre örme ve penye olarak doğum çantasında en az iki tane bulunsa iyi olur.)
2. 2 tane bebek takımı (Hastane çıkışı diye satılan setlerden de olabilir. Hastanede kalacağınız süreyi bilemediğiniz için bebeğin özellikle kakasını yapma ihtimaline karşı 3’e de çıkarılabilir, doğum çantasında muhakkak olmalıdır.)
3. 1-2 tane tulum
4. 4 tane çıtçıtlı badi
5. 2 tane Şapka (Hastane çıkış setlerinde birer tane mevcut)
6. 2 takım Eldiven (Hastane çıkış setlerinde birer tane mevcut)
7. Çorap
8. Bebek bezi (Prima yeni doğan bezi kullandım ben.)
9. Islak mendil (Doğum çantasında mutlaka bulunmalı. Ben unibaby yenidoğan kullandım, gayette memnun kaldım. Tavsiye ederim.  Aslında en iyisi pamuk/su ya da ıslak pamuklu bez.)
10. Pişik kremi (Hastane çantasının olmazsa olmazı değil ama hastanede kalacağınız süre belli olmadığı için yanında bulunması işine yarayabilir.)
11. Ağız mendili
12. Araçta eve götürürken ana kucağına ihtiyacın olacak.

Doğum çantanda olması gerekenler

Doğum çantasında senin için bulunması gerekenler en az bebeğininkiler kadar önemli.
Bunlar;
1. 2 adet Pijama Takımı (Ben bir tane pijama takımı, bir tane de gecelik almıştım. Önünde göğüs altına kadar açılan düğme olmalı ki rahat emzirebilesin.)
2. Depend Hasta Kilodu/Kadın pedi 1 Paket (Bunu şiddetle tavsiye ederim. Kullan-at mantıklı iç çamaşırı. Doğum sonrası kanaman olacağı için bununla rahat edeceğini düşünüyorum. Doğum çantasında muhakkak olmalı. İç çamaşırı götürmene gerek yok.)
3. 2 adet emzirme sütyeni/atleti (Emzirme atletinin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü emzirme esnasında belin açılırsa üşütebilirsin ancak atlet bu riski azaltıyor.)
4. Canped Yatak Koruyucu Örtü 1 paket
5. Yelek/Hırka/Lizöz /Sabahlık(Mevsimine göre bunlardan en az biri doğum çantasında mutlaka olsun. Doğumdan sonra üşütmemen için…)
6. Terlik (Hastane çantası içinde senin için olmazsa olmazlardan biri bence)
7. Çorap/patik (Mevsimine göre kalın ya da ince. Çorap çok önemli. Doğum çantasında olmazsa olmazlardan. Aman unutma! doğumdan sonra bir süre üşüyorsun.)
9. Makyaj malzemelerin(Kullanıyorsan)
10. Havlu (Banyo ve el) (Hastane şartlarına - özellikle özel hastanelerin böyle imkanları var- göre duş jeli, kurutma makinesi alınabilir.)
11. Tarak
12. Diş macunu
13. Diş Fırçası
14. El sabunu
15. Deodorant/kolonya
16. Göğüs pedi/ Kremi
18. Bir paket Peçete ya da Rulo Havlu
19. Islak mendil
20. Şarj aleti
21. Nakit Para
22. Nüfus Cüzdanın
23. Hastane Dosyan
24. Kişisel bilgilerinizin bulunduğu bir kart(Kendin TC Kimlik No, Ad, Soyad, Kan Grubu, Bir iki yakınının telefon numarasını yazarak hazırlayabilirsin.)
25. Eve dönerken giyebileceğin rahat kıyafetler. (kolay giyebileceğin bir elbise tavsiye ederim.)
26. Bardak/Pet pardak
27. Kaşık/Çatal/Çay kaşığı
28. Fotoğraf Makinesi/Ses kayıt cihazı (Telefonlar var gerçi şimdi ama)
29. Hastane durumuna göre yastık kılıfı ve çarşaf olabilir.
30. Bebek için hazırlanan bebek şekerleri, süslemeler, lohusa tacın, terliğin varsa onları da almayı unutma ?

Not: Bazı özel hastaneler yeni doğan için gerekli olan bütün eşyaları hediye ediyorlar. Eğer özel bir hastanede doğum yapmayı planlıyorsan bence böyle bir hizmet verip vermediklerini öğrenmelisin!

Ayrıca refakatçi olarak eşin yanında kalacaksa onun da ihtiyacı olabilecek rahat kıyafetler, terlik, havlu, tıraş makinesi, deodorant  gibi malzemeleri de yanınıza almanızı tavsiye ederim.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi