Konuyu Değerlendir
 • 1 Oy - 5 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Hafta Hafta Gebelik
#1
Merhabalar kaçıncı haftadasınız, neler yaşıyorsunuz? Huh


1.Hafta

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Önünde, içindeki bebeğin gün geçtikçe büyüdüğünü izleyeceğin paha biçilemez 40 haftan var. Her haftanın senin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. O yüzden bu süreci daha kolay anlamanı ve zevk alarak geçirmeni sağlamak için hafta hafta hamilelik bölümünü oluşturduk.
Sağlıklı bir hamilelik takibi yapabilmek için öncelikle bu süreçte en çok duyacağın kelimelerden biri olan ve muhtemelen hayatına yeni girecek “trimester” kelimesi ile tanışmanı istiyoruz.
Trimester Ne Demek?
Trimester, 9 aylık hamilelik sürecinin her 3 aylık periyodlarına verilen isimdir. Yani hamilelik dönemi 3 trimestera ayrılır. İlk 3 ay 1. Trimester, 4-5 ve 6.aylar 2.trimester, 7-8 ve 9.aylar ise 3., yani son trimester dönemine işaret eder. Yani hamilelikte 3’er aylık periyodlarla yaşanan 3 büyük kırılma noktası vardır.
 1. Birinci trimester (ilk 3 aylık dönem), hamileliğin erken dönem semptomlarıyla başa çıkmaya çalıştığın, vücudunu hamileliğe alıştırmaya çalıştığın bir dönemdir. Bebeğinin ve organlarının ise yavaş yavaş oluşmaya başladığı…
 2. İkinci trimester (ikinci 3 aylık dönem), hamileliğin balayı dönemidir. Hamileliğe alıştığın ve erken dönem şikayetlerinin azaldığı, en sorunsuz geçireceğin trimesterdır. Bebeğinin ise müthiş bir hızla büyümeye başladığı dönemdir.
 3. Üçüncü trimester (son 3 aylık dönem) ise artık son çeyrektir. Hamileliğin balayı dönemi bitmiş, yeniden sıkıntıların başladığı bir süreçtir. Doğumun ve buna bağlı endişelerin yaklaştığı, aynı zamanda bebeğine kavuşma arzusunun doruklarda yaşandığı bir dönemdir. Bebeğin ise artık bir fasulye değil, gerçekten bir bebektir ve dünyaya geleceği gün için tüm hazırlıklarını yapar.
Her ne kadar en belirgin değişimleri gebellik trimesterlerı arasındaki geçişlerde yaşayacak olsan da, her zaman kaç haftalık hamile olduğun önemlidir.
Hamilelik haftaları arasında gerek bebekte gerekse sende birtakım değişiklikler, gelişmeler ve belirtiler yaşanacak. Biz de hafta hafta başınıza gelecek genel konulara değineceğiz.
Okuduklarıma Nasıl Güveneceğim?
Başlamadan söylemek istediğimiz birkaç şey var. Bu bölümdeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız;
 • Dr Öztürk KARABEY,
 • Op.Dr. Tijen Alkan ve
 • Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Hafta hafta gebelik yazı dizimizi hazırlarken yararlandığımız güvelilir kaynakçalar ise aşağıdaki gibi:
 • Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler / Heidi E. Murkoff- Sharon Mazel
 • Sağlıklı Gebelik Rehberi / Mayo Klinik
 • Hafta Hafta Hamileliğiniz / Dr.Glade B. Curtis
 • Hamilelikte Sağlıklı Beslenme / Dr. Allan Walker - Courtney Humhpries
Her ne kadar hafta hafta hamilelik serimizde yer alan yazılarımız uzman hekimlerin onayından geçmiş ve güvenilir kaynaklarça teyid edilmiş olsa da sağlık sorunlarını ve endişelerini her zaman kendi doktorunla konuşmanı öneriyoruz. Çünkü buradaki yazılar sadece endişelerini ve merak ettiklerini kelimelere dökmeni sağlayabilir. Sana süreçle ilgili fikir verebilir.
Şimdi otur, arkana yaslan, gevşe ve kendine hamileliğinin tadını çıkartacağına söz ver. Hayatının en heyecanlı ve en büyük ödüllü macerası başlıyor!
Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.


2.Hafta

Hamilelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar

Hamileliğin 1.ve 2.haftasında neler olur, bebek oluşur mu yoksa henüz ortada yok mudur? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Aklındaki pek çok sorunun cevabı burada! Hemen okumaya başla!

Hamileliğin 1.ve 2.haftalarında henüz ortada bir bebek yoktur. Fakat vücut yumurtlama günü için hazırlık içindedir. Rahmin iç çeperi kalınlaşır. Döllenmiş yumurtanın gelişi için yavaş yavaş hazırlanır ve yumuşak bir yatak haline gelir.

Peki, madem ortada bir bebek yok, hatta henüz hamile bile değilim, neden buna hamileliğin 1.ve 2.haftası deniyor diye merak ediyor olabilirsin.

Spermin yumurtayla buluştuğu anı tam olarak tespit etmek zordur. Tam olarak belirlenmesi zor olmayan tek tarih son adet tarihinin (SAT) ilk günüdür. Doktorlar bu tarihi hamileliğin standart başlangıç tarihi olarak kullanırlar.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğin ilk haftasının hesaplanması biraz karışıktır. Bunun sebebi aslında birinci ayın ortasına gelmeden, yani ilk 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmamaktır. Gebe kalma ancak 2.haftanın sonunda gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1.ve 2. haftalarda beden hamileliğe hazırlanır.

Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama uzmanlara göre gebeliğin ilk haftası, gebe kalmadan önceki son adet döneminin başlangıcıdır. Gebelik hesaplama sırasında, son adet kanamasının başlangıcı referans olarak alınır. Yani son adet tarihinin (SAT) başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplanır.

Bu da, bebek ana rahmine henüz düşmediği halde, adet kanamasını gebeliğin bir parçası olarak kabul ettikleri anlamına gelir. Fakat tıbbi olarak gebe kalma genelde son adet kanamasının başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir.

Bu da senin hamilelik boyunca bebeğinden 2 hafta önde gitmen anlamına gelir. Yani sen hamileliğinin 3.haftasındayken minik ceninin 1.haftasında olacak demektir. Hamilelik haftası hesaplama yöntemleri için Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsin. Böylece kolayca doğum yapacağın tahmini tarihi tespit edebilirsin.

Zaman Tanımlamaları

Hamilelik Haftası: Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen, son adet döneminin ilk günü başlar. Bu hafta doktorların çoğunun hamileliği değerlendirmek için kullandıkları haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.

Yumurtalama Haftası: Döllenme haftası, hamile kaldığınız gün başlar. Ortalama süresi 38 haftadır.

Trimester: Bir hamilelikte 3 trimester vardır. Hamileliğin 3’er aylık periyodlarına trimester denir.

Takvim Ayı: Bir hamilelik ortalama 10 takvim ayı sürer. (Her ay 28 gündür)

Hamileliğin İlk Hafta Belirtileri

Vücudundaki pek çok değişim hamileliğe işaret ediyor olabilir. İlk hafta hamilelik belirtileri arasında en sık rastlananlar şunlardır:

Adet döneminin gecikmesi
Mide bulantısı veya kusma
Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
Halsizlik, yorgunluk, uyku hali
Sık sık idrara çıkma
Ağızda metalik tat
Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler
Pelvik bölgesinde yeni bir duyarlık hissi
Kokulara karşı aşırı duyarlılık
Bu belirtiler arasında ilk önce neyi fark edeceğin ya da bunlardan kaç tanesini yaşayacağın değişkendir. Hamilelik sürecinde hissedilenler ve yaşanan belirtiler her kadına göre değişiklik gösterir. Fakat beklenen adet dönemi başlamadığında bu durum erken hamilelik belirtileri arasında en belirginidir.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?
Bebeğinin ve senin sağlınız için doğum öncesinde iyi bir bakıma ve takibe ihtiyacınız olacak. Hamile olduğundan emin olur olmaz hatta biraz endişeli bir anne adayı isen şüphelenmeye başladığın zaman doktorundan randevu almalısın. Bu randevu adet dönemin geciktikten sonra en yakın zamanda olabilir.

Eğer bir çeşit doğum kontrol yöntemi kullanıyorsan doktoruna bilgi vermelisin. Hiçbir yöntem %100 etkili değildir. Bazen doğum kontrol ilacı da olsa başarısız olabilir.

Eğer hamile olduğundan eminsen hapı bırakmalısın. Mümkün olduğu kadar çabuk doktorundan randevu almalısın. Rahim içi spiral kullanıyorken de hamilelik oluşabilir. Yine olabildiğince çabuk doktorunla görüşmeli ve ona bilgi vermelisin.

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Kilolar
Eğer hamilelikten önce normal kilodaysan, hamilelik döneminde kalori alımını arttırman gerekir. İlk trimester boyunca (ilk 13 hafta) günde ortalama toplam 2.200 kalori almalısın. İkinci ve üçüncü trimesterlarda büyük ihtimalle her gün ek olarak 300 kaloriye daha ihtiyacın olacaktır.

Ekstra 300 kalori demek, porsiyonları büyüt demek değildir. Bir elma ve bir kase yoğurt da 300 kalori eder! Elbette hamilelik dönemi boyunca günlük kalori alımını belirleyecek en doğru kişi doktorun olacaktır.

Ekstra kaloriler sana ve büyüyen bebeğine ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir. Bebeğin protein, yağ, karbonhidrat üretmek ve depolamak için enerji harcar. Fetal vücut gelişimi için enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca ekstra kaloriler bedeninde yaşanacak değişimler için de sana yardımcı olur. Örneğin rahmin büyümekte ve kan seviyen yaklaşık %50 oranında artmaktadır. Bu da normalden daha fazla enerjiye ihtiyacın var demektir.

Bunun yanında kalorilerin kalitesi de önem taşır. Paketlenmiş, yağlı, çok şekerli gıdalardan uzak durmak hamilelikte beslenmeye dair edineceğin ilk refleks olmalı. Olabildiğince doğal, sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelisin. Hamilelik döneminde beslenme konusunda profesyonel bir destek almak istersen Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Uzmanı listemizdeki diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

Mide Şikayetleri

Şişkinlik, bulantı, mide kaynaması, kabızlık, gaz gibi hamilelik şikayetleri ile baş edebilmenin en iyi yollarından biri de beslenme düzenini değiştirmektir. Gün içinde beslenme ihtiyacını 3 büyük öğündense 6 minik öğüne bölmen, gün boyunca azar azar ama sık sık yemen bu süreçte pek çok açıdan işlevsel olacaktır.

Bu yöntem hamileliğin getirdiği şikayetlerle baş ederken aynı zamanda kan şekerini belli bir düzeyde tutacağı için enerjin de daha yüksek olacaktır. Seni hamileliğin başlarında en çok ihtiyacın olacak rehberle tanıştırmak istiyoruz: Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi!

Dengeli ve sağlıklı bir hamilelik süreci için demir, folik asit, potasyum, çinko, kalsiyum, C vitamini gibi düzenli olarak tüketmen gereken besinler ve günlük tüketim miktarları ile artık tanışmaya başlamalısın. Bu konuda Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir? yazımızdan destek alabilirsin.

Beslenme konusunda inan daha fazlasına ihtiyacın olacak. 


3.Hafta

3 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 3. Haftası / Ceninin 1. Haftası

Hamilelik 3.haftada belli olur mu? Gebeliğin 3.haftasında neler yaşayacağım? Bebeğin gelişimi ne durumda? Aklında soru işaretleri var biliyoruz. Senin için hepsini yazdık!

Şu sıralar aklını kurcalayan hamilelik 3 haftada belli olur mu? sorusu ile başlayalım. Hamileliğin bu 3.haftasında hiçbir değişim fark etmeyeceksin. Çünkü henüz çok erken! Çok az sayıda kadın 3.haftada hamile kaldığının farkındadır. Unutma, henüz bir adet dönemin bile gecikmedi. Ancak planlı olarak hamile kalmak için çalışıyorsan ve düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorsan bunu anlayabilirsin.

Gebelikte 3. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur?
Sen 3.haftada henüz hiçbir değişiklik fark etmesen de hamileliğin en kritik olayı bu hafta gerçekleşir: Döllenme! Döllenme, tahmin edeceğin gibi sperm ve yumurtanın bir araya gelmesidir. Yani artık içinde 1 haftalık bir embriyo var.

İçinde büyümekte olan embriyo henüz çok küçük. Hatta sadece bir grup hücreden oluşur, ancak bu hücreler çoğalmakta ve hızla büyümektedir. Gelişmekte olan hücre topuna zigot denir. Zigot, hücrelerin bölünmesi devam ederken rahim yolundan geçer ve rahme ulaşır.

Embriyo bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir. Elbette hücre grubu henüz bir cenin ya da bebek görünümünde değildir. Bu ilk haftası boyunca embriyo yaklaşık 0.150 mm’dir.

Hamileliğin 3.Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar?
Hamileliğin 3.haftasında Beta hCG değeri 5 ile 50 (mIU/L) aralığındadır. Bu değer 3.haftaya göre “normal” hCG sınırlarıdır. Bu geniş aralıkta yer alan her sayının normal olduğunu unutma ve etrafındaki hamilelerle karşılaştırma. “Normal” sınırlar içindeki her değer normaldir. Birinin senden daha yüksek ya da düşük değerlere sahip olması bir şeyin göstergesi değildir.

Gebelikte 3.hafta belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma, kokulara karşı hassasiyet, ağızda metalik tat, aşerme veya tiksinme, aşırı uyku hali, sık idrara çıkma gibi 1.ve2.haftada sıraladığımız hamileliğin erken dönem belirtileri vardır. Fakat bu belirtilerin hiç birini henüz yaşamıyor da olabilirsin. Bunların yanı sıra bu dönemde, bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde hafif kramp veya ağrı hissedebilir ya da vajinal akıntılarında artış olabilir.

Hamilelikte İmplantasyon
Döllenmiş yumurta rahme yerleşirken, döllenmeden 5-10 gün kadar sonra çamaşırda lekelenme ya da kirlenme gibi görülen çok hafif bir kanama olabilir. İmplantasyon kanaması denen bu kanamayı kadınların %30’dan azı geçirir. Yani gebeliğin 3.haftasında kanama şikayetinin sebebi bebeğin rahme tutunmaya çalışırken yıkıcı enzimler salgılaması olabilir.

Döllenmeden sonra, embriyonun hücreleri hızla çoğalmaya ve rahim içine doğru seyahat etmeye devam eder. Embriyo, kendisi için hazırlanmış olan rahim içerisinde yerleşebileceği uygun bir yer seçer. Sıklıkla rahmin en üst kısmında arka duvara yerleşir. Bu olaya implantasyon denir.

Hamilelikte Kanama
Hamilelik sırasında kanama her kadında endişeye yol açar fakat hamilelik döneminde kanama olması her zaman anormal bir durum değildir. Bazı araştırmacılar hamilelik dönemde her 5 kadından birinde ilk trimesterde kanama olduğunu tahmin etmektedir. Elbette her kanaması olan kadın düşük yapmaz.

İmplantasyon döneminde kanama konusuna yukarıda değindik. Bu durum rahim yüzeyinde oluşur. Bu dönemde hamile olduğundan henüz haberin yoktur. Çünkü daha bir adet dönemi bile gecikmemiştir. O yüzden böyle bir durumda sadece adet döneminin başladığını düşünebilirsin.

Rahim genişlerken plasenta şekillenir ve damarlı bağlantılar oluşur. Kanama bu zamanda ortaya çıkabilir. Yorucu egzersiz veya cinsel ilişki de kanamaya neden olabilir. Fakat bu demek olmuyor ki hamilelik döneminde cinsel ilişki zararlıdır. Kanama, hamilelik döneminin farklı trimesterlerinde farklı sebeplerden ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Egzersiz
Egzersiz birçok insan için yaşamın önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz bazı tıbbi sorunların ortaya çıkmasında engelleyici rol oynar. Kardiyovasküler hastalıklar, kemik erimesi, adet öncesi gerginlik sendromu, depresyon, obezite bunlardan bazılarıdır.

Hamileler için en uygun egzersizler ise hızlı yürüme, yüzme, hamile pilatesi ve hamile yogasıdır. Doğru Sporu Seçtiğinden Emin Ol: Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır? yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi alabilirsin. Eğer hamilelikte en çok tercih edilen egzersizlerden olan hamile pilatesi veya hamile yogası yapmak istiyorsan Hamile Pilatesi ve Yogası Merkezi listemizden yararlanabilirsin.

Hamilelik sırasında bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunla konuş. 

Bu konuda aklındaki tüm soru işaretlerini yanıtlayabileceğin Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey yazımızdan yararlanabilirsin.

Aspirin Kullanımı
Hamilelik döneminde alınan hemen hemen her ilaç bebek üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Aspirin kullanımı konusunda uyarılar olmasının sebebi aspirinin kanamayı arttırabilmesidir. Trombosit değerlerinde değişikliklere sebep olur. Trombositler kanın pıhtılaşması için önem taşır. Bu yüzden aspirin de dahil olmak üzere hamilelik sürecinde ilaç kullanımı konusunda doktorundan en doğru bilgiyi almalısın ve reçetesiz ilaç kullanmamalısın.

3 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Folik Asitin Önemi!
Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit, hamilelik döneminde özel bir yere sahiptir. Araştırmalar hamilelikte folik asit almanın bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurlarını önlemeye veya azaltmaya yardım ettiğini gösterir.

Bu kusurlardan bazıları spina bifida (omuriliği ve sinirleri açıkta bırakarak omurgada bir boşluk oluşması), anensefali (beynin ve omuriliğin doğuştan olmaması) ve ensefaloseldir (beynin kafatasında bir boşluğa doğru çıkıntı oluşturması).

Araştırmacılar, anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 13 haftasında günde 0.4 mg folik asit aldığı takdirde spina bifidanın büyük oranda engelleneceğine inanıyor. Elbette buna en iyi kararı verecek kişi seni hamileliğin başından sonuna takip edecek doktorun olacaktır.

Her ne kadar doktorun folik asit için ilaç takviyesinde bulunacak olsa da folik asit içeren gıdaları tanımanda bir sakınca yok. Kuşkonmaz, avokado, muz, siyah fasülye, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, bezelye, karaciğer, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardır. Bu konuda daha fazlasını da diyetisyeninden öğrenebilirsin. Dilersen Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen sayfamızdan yardım alabilirsin.

Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. 

4.Hafta

4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası / Ceninin 2. Haftası

Büyük ihtimalle bu haftanın sonunda adet döneminin başlamasını bekleyeceksin. Başlamadığında da aklına gelen ilk şey hamilelik olacak. Eğer sen 4 haftalık hamile isen bu da demek oluyor ki minik ceninin 2 haftadır seninle! Peki, hamilelikte 4.haftada neler olur?

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?
4 haftalık hamilelikte bebek gelişimi konusundan başlayalım. Daha doğrusu yakında bebek diyeceğimiz ama şimdilik embriyo olan hücre topağının gelişiminden!

O hücre topağı artık rahme ulaşmış durumda. Rahmin iç çeperinde doğuma kadar sana bağlı bir şekilde yaşayacağı yere yerleşmeye çalışıyor.

Yerine sıkıca tutunduktan sonra hücre topu büyük bir bölünme geçirerek 2 gruba ayrılacak. Bu hücrelerin yarısı minik bebeğin yarısı da (rahimde kaldığı sürece onun hayat bağı) plasenta olacak.

Hamilelikte 4 haftalık bebek nasıl olur? diye merak ettiğini biliyoruz. Bebek değil, boyu henüz bir haşhaş tohumunu geçmeyen bir hücre olsa da onu küçümsemeyelim. Bu dönemde amniyon (su) kesesi ve besin kesesi oluşuyor. 3 katmandan oluşan embriyonun her katmanı gelişerek vücudun özel bölümlerini oluşturmaya başlıyor.

Endoderm diye bilinen iç katman bebeğin sindirim sistemini, karaciğer ve ciğerlerini oluşturacak.

Orta katman yani mezoderm yakında bebeğinin kalbi, cinsel organları, kemikleri, böbrekleri ve kasları haline gelecek.

Ektoderm denilen dış katman ise sinir sistemini, saçlarını, derisini ve gözlerini oluşturacak.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?
4 haftalık gebelikte karın şişer mi? Diye merak ediyorsan, hayır, şişmez! Bu dönemde hamile olduğun hiç belli değildir. Çünkü henüz kilo almadın ve dış görünüşün değişmedi. İçinde sadece minik bir haşhaş tohumu olduğunu düşünürsek zaten karnının şişmesini bekleyemeyiz.

Halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı salya artışı, ağızda metalik tat, sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı, hafif kanama veya lekelenme gibi hamileliğin erken dönem belirtileri 4 haftalık gebelik şikayetleri arasında sayılabilir.

Her hamilelik birbirinden farklı seyreder. Her hamile kadın, hamilelik semptomlarını aynı anda ve aynı düzeyde yaşamaz. Bunları unutma ve bu konuda endişe duyma. Aklına takılanları doktorunla konuşmaktan sakın çekinme. Sana en doğru bilgiyi o verecektir. Peki, hamileliğin 4.haftasında anne adayı neler yaşar? Daha doğrusu neler yaşama ihitmali vardır ve vücudunda neler olur?

Kalp ve dolaşım sistemi: Vücudun bebeğe oksijen ve besin taşımak için hemen daha fazla kan üretmeye başlayacak. (Artışın en fazla olduğu dönem gebeliğin dolaşım sistemine aşırı baskı yaptığı ilk 12 haftalık dönemdir.) Artan kan akışına ayak uydurmak için kalbin daha sert ve hızlı atacak, nabzın da dakikada 15 fazla atış yapacak. Gebeliğin ilk döneminde kendini bu kadar yorgun hissetmenin, akşam yemeğinden sonra hemen yatağa gitme isteğinin ya da gün içinde şekerleme ihtiyacının sorumlusu işte bu değişimlerdir.

Göğüsler: Gebeliğin ilk fiziksel değişimlerinden biri göğüslerde yaşanır. Göğüslerin hassaslaşır, acılı ve ağrılı bir his verebilir. Her zamankinden daha dolgun ve ağır gelebilir. Bu değişimlerin sebebi artan östrojen ve progesteron üretimidir. Yani bütün suç hormonların!

Rahim: Rahmin hızlı değişimler geçiriyor olduğuna şaşmamak gerekir. Çeperi kalınlaşır ve buradaki kan damarları bebeği beslemek için gelişir.

Rahim ağzı: Bebeğin dünyaya adım atacağı kapı olan rahim ağzı daha şimdiden yumuşar ve renk değiştirir.

Duygular: Duygularının karmakarışık olacağını bilmelisin. Gebelik heyecanlı, sıkıcı, tatmin edici, aşk dolu ama endişe verici bir şey olabilir. Hatta bazen tüm duyguları aynı anda yaşatır. Bazısı rahatlatan bazısı huzursuz eden bambaşka ve yepyeni duygular da yaşayabilirsin. Duygu durumundaki değişikliklere hazırlıklı ol. Kendine yüklenme ve içinden geldiği gibi davran.

Hamileliğin 4. Haftasında Mide Bulantısı Olur Mu?
Gebelikte 4.hafta mide bulantısı konusu hamileliğinin 4.haftasında olan her kadının merak ettiği sorulardan biridir. Cevap: Olabilir de, olmayabilir de! Hemen şıkları açıklayalım!

4 haftalık hamileyim midem bulanıyor: Bulantı kulübüne hoş geldin! Hamile kadınların neredeyse %75’i bu kulübe üyedir. Yani bu senin milyonlarca hamile yaşadığın sıradan bir olay, endişeye gerek yok.

Hamilelikte mide bulantısı neden olur? İşte bu konuda tam olarak net bir bilgi yok fakat tahminler oldukça bol. Tahminler arasında 1.trimesterda kanda yüksek düzeyde bulunan hamilelik hormonu hCG, yüksek östrojen düzeyi, reflü, sindirim sistemindeki kas dokusunun gevşemesi, hamile kadınların koku alma duyusunun keskinleşmesi de yer alıyor.

Eğer sen midem bulanıyor diyenlerdensen işine yarayacak bir rehber: Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi! Mutlaka yardım al.

4 haftalık hamileyim midem bulanmıyor: Mide bulantısı da aşermek gibi hamilelik hakkında herkesin bildiği ama her zaman gerçek olmayan gerçeklerden biridir. Araştırmalar anne adaylarının yaklaşık %25’inin mide bulantısı ve kusma yaşamadığını gösterir. Sen de midesi bulanmayan ya da yalnızca arada bir midesi hafifçe bulanır gibi olan %25’e dahilsen kendine sadece hamile değil aynı zamanda şanslı da demelisin.

4 Haftalık Gebelikte hCG Değeri Ne Kadardır?
hCG nedir? Önce buradan başlayalım. hCG değeriyle ilk olarak muhtemelen evde yaptığın gebelik testinin pozitif sonucuna bakarken tanıştın. hCG idrarda ve kanda çıkan hamile olduğunu kesinleştiren değerdir. İnsan koriyonik gonadotropin hormonudur. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden sonra birkaç gün içinde gelişmekte olan plasentanın hücreleri tarafından üretilir.

Hamileliğin başlarında hCG değeri yeni üretilmeye başlandığı için oldukça düşük çıkacaktır. Fakat her 48 saatte neredeyse iki katına çıkar. hCG değerlerini etrafındaki diğer hamilelerle karşılaştırma. Çünkü nasıl ki her kadının hamilelik süreci birbirinden farklı ilerler, hCG değerleri de aynı olmaz.

4 haftalık gebelikte hCG değeri için aralık 50 ile 426(mIU/L)dir. Bu geniş aralığın içine giren her değer normaldir. Düşük ya da yüksek olması seni korkutmasın. Bu konuda aklına takılanları doktorunla paylaşabilirsin.

Hamilelikte 4. Haftada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Hamileliğin 4.haftasıyla birlikte artık hamile olduğunu fark etme ve hamilelik öncesi gündelik hayatını değiştirmeye ve sorgulama dönemi başlar. Sigara ve alkol kullanımı, saç boyatma gibi konularda nasıl davranacağını merak edebilirsin.

4 Haftalık Gebelikte Sigara Kullanımı Zararlı mı?
Sigara içmek hamilelik öncesinde nasıl kendi vücudun için zararlı ise hamilelik süresince de sadece senin için değil bebeğin için de zararlı. Çünkü sigara dumanı plasentadan geçip bebeğe ulaşacağı için sen sigara içtikçe bebeğin de sigara içmiş olur. Araştırmalar böyle bir durum olduğunda bir bebeğin anneden daha fazla nikotine maruz kaldığını göstermiştir. Bu da bebeğin doğumundan sonra da nikotin alımının sürmesine neden olabilir.

Öte yandan pasif içicilik de sigara içmeyen bir kadını ve gelişmekte olan bebeğini etkileyebilir. Bu da demek oluyor ki hamileliğin boyunca yanında kimsenin sigara içmesine izin vermemelisin.

4 Haftalık Gebelikte Saç Boyama Zararlı mı?
Hamileyken dip boya konusu sorun olabilir. Saç boyama sırasında kafa derisinden emilen az miktarda kimyasalın zararlı olduğuna dair görüşler var. Bazı uzmanlar boyayı tazeletmek içi ilk trimesterin yani ilk 3 ayın bitmesini beklemeyi önerir. Bazıları ise hamilelik boyunca dip boya yaptırmanın bir sakıncası olmadığını düşünür. Fakat en ufacık bir risk barındırması bile hamilelik boyunca dip boya yerine röfle yaptırmanın daha mantıklı olduğunu gösteriyor. Röfle saçın uçlarına uygulandığı için kafa derisine kimyasal temas etmiyor ve kullanımı daha uzun sürüyor.

4 Haftalık Gebelik ve Beslenme
4 haftalık hamile olanlar nasıl beslenmeli? sorusunun cevabını araştırmaya başladıysan beslenmeyle ilgili bilinçli bir hamilelik geçireceksin demektir. Öncelikle hamilelik dönemde kilo almak için hazırlıklı olmalısın. Bu hem senin hem de bebeğin sağlığı için gerekli. Fakat bilinçsiz ve kontrolsüz bir kilo artışından bahsetmiyoruz. Dikkatli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme modeli ile kontrollü kilo alabilirsin.

Yavaş yavaş kilo alabilirsin. Hamile olduğun için kendini bırakma. İki kişi için yemek yiyor olabilirsin ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsin. O yüzden etrafındakilerin iki canlısın yemen lazım ısrarlarını kontrollü bir şekilde göğüslemelisin.

Peki, 4 haftalık hamile neler yemeli? Mevsiminde taze meyve ve sebzeye ağırlık vermeli. Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, kafeinden sakınmalı. Besleyici gıdalara ağırlık verip boş kalorili gıdalardan uzak durmalı.

Beslenme, hamileliğin herhangi bir haftasında özel olarak bir davranış biçimi geliştireceğin bir konu değil, hamileliğin geneline yönelik bilinçlenme gerektiren bir konudur. Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bu yüzden dilersen Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen sayfamıza göz atabilir, profesyonel yardım almak için Diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

5.Hafta

5 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 5. Haftası / Ceninin 3. Haftası


Hamileliğin 5.haftası, birinci trimestere dahildir. Yani, ilk 3 aylık dönemi kapsayan birinci trimesterin, 2.ayının başlangıç haftasıdır. Peki, 5 haftalık gebelikte neler olur?

Gebelikte 5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğin, rahmine düştüğü anda mikroskobik boyutlarda tek hücreli bir zigotken, 3 hafta sonra yani gebeliğin 5.haftasında 1.25 mm boyuna ulaşır. Evet, hala küçük olduğunu kabul edebiliriz ama hızla büyüyecek.

Bu hafta kalbi şekillenmeye başlıyor. Çünkü kalp ve dolaşım sistemi ilk çalışmaya başlayacak sistemi. Bebeğinin haşhaş tohumu kadar olan kalbi, kalp tüpleri denilen 2 küçük kanaldan oluşmakta. Şimdilik tam çalışmaya başlamaktan uzak olsa da atmaya başladı bile.

5 haftalık hamilelikte bebek görünür mü? sorusunun cevabına gelirsek, 5. haftada gebelik kesesi, ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla görülebilir. Fakat bu haftada gebelik kesesi içerisinde bebeği ve kalp atışlarını görmek mümkün olmaz. Bu normaldir. Bu durum bebeğin görünemeyecek kadar küçük olması ile açıklanabilir.

Hamilelikte 5. Haftada Annede Olan Değişiklikler Neler?

Bu dönemde çevrendeki kimse, sen bebek beklediğini söylemediğin sürece hamile olduğunu fark edemeyecek. Fakat bebeğin, varlığını artık sana haber vermeye başlayacak. Yani şimdiden hazırlıklı ol. Çünkü 5.haftanın da içinde bulunduğu bu ay işler biraz değişecek. Kısa zamanda hamile olduğunu hissetmeye başlayacaksın.

Peki gebelikte 5.hafta annedeki belirtiler nasıldır? İkinci ay çoğu anne adayının bitkinlik ve aşırı yorgunluk hissettiği aydır. Günde yüzlerce kez tuvalete taşınmak, asla peşini bırakmayan mide bulantısı (şanslıysan miden hiç bulanmayabilir), karnında kurtulamadığın bir şişlik hissi gibi belirtiler de yine bu ay yaşayacakların arasındadır.

Yani hamileliğin 2.ayına girdiğin bu 5.haftada vücudunda büyük değişimler olmaya başlar. Bu tür belirtilerin moralini bozmasına izin verme. Bunlar aynı zamanda sağlıklı ve normal bir hamilelik geçirdiğinin de sinyalleri. İşte hamilelikte 5.hafta belirtileri!

Sık sık idrara çıkma: Başlarında yoğun olmakla birlikte, hamileliğin büyük bir bölümünde devam edebilir. Özellikle doğum yaklaştıkça rahim genişleyip idrar torbasına basınç yaptıkça rahatsız edici olmaya başlar.

Göğüslerde değişim: Göğüslerde veya göğüs ucunda ağrı veya acı olması yaygın bir durumdur. Ayrıca meme ucunun renginin koyulaştığını veya meme ucunun etrafındaki bezelerin arttığını görebilirsin.

Halsizlik ve çabuk yorulma: Bu genel belirti bütün hamilelik boyunca devam edebilir. Doğum öncesi vitaminlerini ve doktorunun verdiği ilaçları düzenli aldığından ve yeterince dinlendiğinden emin ol. Eğer halsizlik yaşıyorsan kafein ve şekerden kaçın. Her ikisi de bu problemi tetikler.

Gebelikte 5. Haftada Akıntı Neden Olur?
Birçok kadının gebelik boyunca vajinal akıntısı olur. Beyaz akıntı (lökore) sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı baskıdır. Vajinal akıntı hamilelik boyunca artabilir, şiddetlenebilir. Akıntıdaki yüksek asit oranının zararlı bakterileri önlemede rolü olduğu düşünülür. Vajinaya doğrudan duş tutmamak, pamuklu iç çamaşırı kullanmak, rahat ve bol pantolonlar giymek yararlı olabilir.

Gebeliğin 5. Haftasında Kanama Neden Olur?
Gebeliğin ilk 12 haftası sırasında ufak tefek vajinal kanamalar veya lekelenme yaşayabilirsin. Kanama, şiddetine, süresine, frekansına göre birçok şeyin habercisi olabilir. Bunun takibini yapıp doktorunu doğru şekilde bilgilendirmen çok önemli. Kanamanın kıvamını (sulu, yoğun) rengini (açık pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı vs.) süresini, aralığını mutlaka not etmeli ve doktorunla görüşmelisin.

Beşinci haftanın da içinde olduğu ilk 3 aylık dönemde kanama düşük habercisi de olabilir. Ancak her kanama bu anlama gelmeyecektir. Düzenli kontrole gidersen ve doktorla sık sık diyalog halinde olursan beklenmedik bir sorun yaşama ihtimalin azalır.

5 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı
Hamilelikte 5.hafta mide bulantısı şikayetlerinin yaşandığı haftalardan biridir. Bazı kadınlar için, kusma olsun ya da olmasın, bulantı erken bir hamilelik belirtisidir. Genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Bu durum hamile kadınların neredeyse %75’ini etkiler. Eğer şanslıysan sende olmayabilir.

Her ne kadar sabah bulantısı dense de bulantı sadece sabahları olmaz. Günün her saatinde ortaya çıkabilir. En yaygın olarak ilk trimesterde yani gebeliğin ilk 3 ayında görülür. İşaret ve belirtiler genellikle 5 ila 8. hafta arasında ortaya çıkar. 13 -14.haftalara gelindiğinde hafiflemesi beklenir.

Hamilelikte 5. Hafta Nasıl Beslenmeli?
Gebelikte 5.hafta beslenme modeli, biraz bu dönemin korkulu rüyası bulantıyı bastırmak ve bu hisle mücadele etmek için düzenlenebilir. Mide asidini uyardığı için kahveden uzak durmak, tuzlu gıdalar tüketmek gibi yöntemlerle bu süreçle baş etmeye çalışmalısın. Ama korkma, zaman geçtikçe azalacağını bilmek seni rahatlatsın.

Hamilelik döneminde sağlıklı ve yeterli beslenme yani doğru beslenme aslında hem hamileliğin süresince gereksiz kilo almanı engelleyecek hem bebeğinin sağlığı için gerekli vitaminleri almanı sağlayacak hem de hamilelik sonrasını daha rahat geçirmeni sağlayacak. Bu sebeple profesyonel bir beslenme desteği düşünmeni öneririz. Dilersen Hamilelik Döneminde Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen sayfamızdaki diyetisyenlerden randevu alabilir, onlarla iletişime geçebilirsin.

Gebelikte 5. Haftada Ne Yemeliyim, Bulantıyı Azaltmak için Neler Yapabilirim?
Karbonhidrat bakımından zengin, yağ oranı düşük, kolay sindirilebilir yiyecekler tercih edebilirsin.
Tuzlu ve içinde zencefil olan yiyecek de bazen işe yarar.
Yağlı ve baharatlı yiyecekler uzak durmalısın.
Yatmadan önce yüksek proteinli bir ara öğünle kan şekerini dengeleyebilirsin.
Eşinden sabah sen yataktan kalkmadan önce yağsız bir tost yapmasını isteyip yatakta yiyebilirsin.
Ya da sabahları kalkmadan önce birkaç kraker ya da kızarmış ekmek parçaları yiyebilirsin. Bunlar mide asidinin emilimine yardımcı olur.
Taze zencefil çiğneyebilir, çiğ halde yiyebilir veya suda kaynatarak bitki çayı gibi içebilirsin
Limonata veya karpuzdan yardım alabilirsin.
Mide boş kaldıkça da çok fazla doluluk hissinde de bulantı artar. 3 büyük öğün yemek yerine gün boyu sık sık ama az az yiyebilirsin.
Bol sıvı tüketmeyi unutmamalısın.

Doğum öncesi vitaminler aldıktan sonra bulantı hissediyorsan geceleri ya da yemekle almayı deneyebilirsin. Aldıktan sonra şeker ya da sakız rahatlatıcı olabilir.

Gebeliğin 5. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte 5. haftadan itibaren dikkat edilmesi gerekenler listesini mutlaka görmelisin. Çünkü bebeğinin en savunmasız olduğu dönem gebeliğinin 5.ve 10.haftaları arasıdır. Bu dönemde bebeğin tüm belli başlı organları oluşur ve embriyoya gelebilecek bir zarar, önemli bir doğum kusuruyla sonuçlanabilir. İşte embriyoya zarar verebilecek şeyler ve gebelikte 5.hafta yapılması gerekenler!

Zararlı Toksik Maddeler:

Alkol, uyuşturucular ve bazı ilaçlar teratojen içerir. Bunlardan uzak durmanı ve doktorunun bilgisi haricinde bir ilaç kullanmamanı söylemeye bile gerek yok.

Enfeksiyonlar:
Virüs ve bakteriler bu kritik dönemde bebeğe zarar verir. Bebek enfeksiyonu ancak annesi kanalıyla kapabilir. Aşılar ve doğal bağışıklık seni birçok zararlı enfeksiyona karşı korur. Hamilelik döneminde suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit gibi hastalıklara maruz kalmamak için önlem almalısın.

Radyasyon:
Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapideki gibi yüksek doz radyasyon bebeğe zarar verir. Fakat tanı amaçlı röntgende kullanılan düşük doz radyasyon doğum kusurları riskini yüksek oranda etkilemez. Bununla birlikte çok gerekli olmadıkça gebelikte röntgen çektirmemek en doğrusu olacaktır. Çok gerekli bir tıbbi durumda mutlaka doktorunla konuşarak karar vermelisin.

Yetersiz Beslenme:
Gebelik sırasında yetersiz ve kötü beslenme bir alışkanlık haline geldiğinde bebeğe zarar verecektir. Belli bir besin maddesini çok az tüketmek hücre gelişimini etkileyebilir. Doktorunun da yönlendirmesiyle folik asit içeren vitamin takviyelerinden almalısın. Unutma, hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir.

5 Haftalık Gebelikte Cinsellik
Hamilelikte 5.haftada cinsellik son derece normaldir. Yani normal seyrinde hamileliklerde son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur.

Ama bunu her zaman canınız istemeyebilir. 5.haftanın da dahil olduğu ilk 3 aylık dönemde hormonal dalgalanmalar, bulantı, yorgunluk cinsel arzuyu köreltebilir. İkinci 3 aylık dönemde bu durum değişecektir.
Birçok çift ilk 3 aylık dönemde yani birinci trimesterde seks yapmanın düşüklere neden olabileceğini düşünerek endişelenir. Bu yersiz bir endişedir. Gebeliğin ilk döneminde düşüklerin sebebi kromozomlarla ilgili anomaliler ve bebekle ilgili başka sorunlardır.

6.Hafta

6 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 6. Haftası / Ceninin 4. Haftası

Gebeliğin 6.haftası ilk trimesterın 2.ayına dâhildir. Sen gebeliğinin 6.haftasındayken minik bebeğin (ceninin) henüz 4 haftalıktır. Yani bu, hamilelik boyunca sen ondan 2 hafta önde gideceksin demek oluyor. Peki, gebelikte 6.haftada neler olur?

Hamileliğin 6. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?

Gebelikte 6.hafta bebeğin durumuna bakılırken boyu için başın tepesinden popoya kadar olan uzunluğuna bakılır. Çünkü daha yeni oluşmakta olan bacakları bükülü olduğundan tam uzunluğu ölçmek zordur.

Peki, hamilelikte 6 haftalık bebek nasıl olur? Başından poposuna kadar yaklaşık 2-4 mm civarında olur. 6.haftada büyüme hızlanır ve bebeğin büyüklüğü 3 katına çıkar.

Gebelikte 6 haftalık bebek gelişimi konusuna gelirsek:

Çene kemikleri, çenesi ve yanakları gelişmeye başlıyor.

Başını iki yanındaki küçük girintiler kulak kanallarını oluşturacak.
Yüz hatlarının oluşması henüz ilk aşamasında.
Sonradan gözlere dönüşecek olan optik kabarcıklar ( siyah noktalar) oluşmaya başladı.
Başın önündeki küçük çıkıntı birkaç hafta içinde minik burnunu oluşturacak.
Beyin artık oluşmuş olan ve genişleyen başın içini doldurmak için büyümekte.

Gebelikte 6. Haftada Kalp Atışı Duyulur Mu?
Evet duyulur! Çünkü bebeğinin minik kalbi dakikada 80 defa atıyor. Göğsün ön bölümündeki kalp, ana kan damarlara kan pompalıyor ve düzenli olarak atıyor. Ve inan bunu duyduğunda senin kalbin çok daha hızlı atmaya başlayacak. Hatta şimdiye kadar içinde bir miniğin yetiştiğine tam olarak inanamadıysan kalp atışlarını duyduğun anda emin olacak ve onunla ilk duygusal bağının kuracaksın.

Hamileliğin 6. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?
Şimdiye kadar birkaç kilo almış olmalısın. Eğer mide bulantısı yaşıyorsan ve iyi beslenemiyorsan kilo vermiş de olabilirsin. Bu ilk hamileliğin ise karnın henüz çok değişmemiş olabilir. Veya sadece kıyafetlerinin belinin biraz sıktığını hissedebilirsin. Bacaklarından ya da göğüslerinden kilo alıyor olabilirsin.

Hamilelikte 6. Hafta Belirtileri Nelerdir?
Gebelik boyunca salgılanan hormonların 2 işlevi vardır. Bebeğin gelişimi üzerinde etkili oldukları gibi senin organlarının işleyiş şeklini de değiştirirler. Yani hamilelik şikayetlerinin baş sorumlusu hormonlardır.

Mide bulantısı, mide yanması, kabızlık, bitkinlik, sık idrara çıkma, akıntı gibi şikayetler hamilelikte 6.hafta belirtileri arasında yer alabilir. Hormonlar, gebeliği birçok açıdan düzenleyen ve belirleyen kimyasal habercilerdir ve 6.haftanın da içinde bulunduğu 2.ay hormonlarının en yoğun çalıştığı ay olacaktır. Yani hormonlarımızı sevelim, koruyalım, onlara kızmayalım.

Mide Bulantısı: Hamilelikte 6.hafta mide bulantısı gayet normal bir belirtidir. İlk trimesterde yani ilk 3 ayın içinde yoğun olarak görülür. Şikayetler genellikle 5 ila 8 hafta arasında ortaya çıkar veya çoğalır. 13 - 14.haftalara gelindiğinde hafiflemesi beklenir. Daha fazlası için Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi yazımızı ziyaret edebilirsin.

Mide Yanması ve Hazımsızlık: Mide yanması, kaynaması ve hazımsızlık şikayeti hamileliğin en yaygın belirtilerindendir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha şiddetli olmakla birlikte erken dönemde başlayabilir. Genellikle mideden yemek borusuna asit kaçması sebebiyle olur. Aslında bu reflü hastalığının da en temel durumlarından biridir. Eğer hamilelik öncesinde reflü hastası isen bu senin için yeni bir şey olmayacaktır. Hamilelikte mide yanması ve hazımsızlığa dair daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Yöntemi adlı yazımızı okuyabilirsin.

Doktorla İlk Muayenemde Neler Olacak?
Doğum öncesi ilk muayene, hamilelik boyunca yapacağın en uzun muayenelerden biri olabilir. Eğer hamile kalmadan önce planlayıp doktora gittiysen bazı konuları önceden konuşmuş olabilirsiniz ama ilk randevuda ele alınacak çok konu olur.

Mutlaka süreç boyunca doktorunla hangi yollarla ve günün hangi saatlerinde iletişim kurabileceğinizi netleştirin. Düşüncelerini, duygularını, fiziksel durumunu, semptomları onunla sürekli paylaşman ve fikir alman sana iyi gelecektir. Peki, ilk kontrolde doktorun neleri öğrenmek ister?

Doktorun ilk muayenede jinekolojik geçmişin başta olmak üzere tıbbi öykünü dinlemek isteyecektir. Bunlar doğuma sebep olabilecek herhangi bir problemin olup olmadığını tespit etmek içindir.

Adet dönemlerini, son kullandığın doğum kontrol yöntemlerini soracaktır.
Düşük yaptıysan, kürtaj olduysan, ameliyat veya başka sebeplerle hastanede kaldıysan bilgi vermelisin.
Aldığın ilaçları veya alerjin olan ilaçları söylemelisin.
Ayrıca diyabetik veya diğer kronik hastalıklarla ilgili bir geçmişin varsa da öğrenmek isteyecektir.
Kan grubunu tespit etmeye yönelik tahlillerin yanı sıra geçmişte yaptırdığın aşıların (kızamık, suçiçeği, hepatit vs.) hala koruma sağlayıp sağlamadığını saptayan tahliller de isteyecektir. Aynı kan örneği ile HIV, toksoplazma, kabakulak gibi hastalıklara olan bağışıklığını ölçen tahliller de yapılabilir.
İdrar örneği de isteyebilir. Safra kesesi ya da böbreklerde iltihap olup olmadığını tespit etmek için idrar tahlili yapılır.

Hamileliğin 6. Haftasında Nasıl Beslenmeli?
Gelelim 6 haftalık hamile nasıl beslenmeli? sorusuna… Hamilelik süresince ihtiyacın olan gıdaları almak için seçici olmalı, uygun gıdaları doğru miktarlarda yemelisin bunun için de iyi bir planlama yapmalısın.

Gebelikte 6. Hafta beslenme prensiplerini artık yavaş yavaş oturtmaya başladığın bir hafta olmalı. Vitamin ve mineral, özellikle demir, kalsiyum, magnezyum, folik asit, ve çinko açısından zengin gıdalar yemelisin. Ayrıca tekrarlayalım kabızlık sorununu azaltmak için lifli ve sıvı gıdalar tüketmelisin. Yani üzgünüz ama hamilelikle birlikte her istediğini istediğin kadar yeme devri bitti!

Tahıllar, mevsiminde sebze ve meyveler, et, balık, süt ürünleri gruplarından beslenirken günde ne kadar porsiyon tüketmen gerektiğini en iyi doktorunla ya da hamilelik boyunca danışacağın bir Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı ile belirleyebilirsin.

Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir.

7.Hafta

7 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 7. Haftası / Ceninin 5. Haftası

Sevgili anne, hamileliğinin 7.haftasındasın. Yani 2.ayının içinde... Bu demek oluyor ki hala 1.trimesterdesin. Sen hamileliğinde 7 hafta yol almışken, minik bebeğin henüz 5.haftada. Bakalım bu hafta ikinizi neler bekliyor.

Hamileliğin 7. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?
İşte sana şaşırtıcı bir bilgi! Hamileliğin 7.haftasında bebek ilk döllenmiş yumurta halinden 10.000 kat daha büyük. Bu büyümenin çoğu başta yoğunlaşıyor ve dakikada 100 hücre hızıyla yeni beyin hücreleri oluşuyor. Bu hafta bebeğinin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu hemen hemen 4 – 5 mm civarında. İşte gebelikte 7.hafta bebek gelişimi:

Bu hafta bebeğinin ağzı ve dili şekilleniyor.
Bağırsakları gelişiyor ve apandisti şimdiden hazır.
Kol ve bacakları oluşturacak çıkıntılar oluşuyor. El, kol, omuz ve ayak, bacak, diz bölümleri şekilleniyor.
Bebeğinin böbrekleri de artık yerli yerinde. İdrar üretimi ve boşaltım görevlerine başlamaya hazırlanıyor. Neyse ki henüz bebek bezi dünyasına girmen için erken.
Oluşmakta olan kafatası ise hala şeffaf… Büyüteçle bakacak olsan küçücük beyninin pürüzsüz yüzeyini görebilirsin.

Hamileliğin 7. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler son derece yavaş. Hamile olduğun hala belirgin değil. Bu hafta da insanlar sen söylemediğin sürece hamile olduğunu fark etmeyecek. Eğer bir süre bu durumu saklamak istiyorsan rahatlıkla saklayabilirsin. Şimdiye kadar birkaç kilo almış ya da vermiş olabilirsin. Bu normal bir seyir…

Hamilelikte 7.hafta belirtileri hala hamileliğin erken dönem belirtileri ile aynıdır. Çünkü 7.hafta ilk trimesterin 2.ayına dahildir. Bu da hala erken dönemdesin demektir.

Halsizlik, yorgunluk, uyku isteği, mide kaynaması, sık idrara çıkma, kabızlık, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, aşerme veya tiksinti, baş ağrısı gebelikte 7.hafta şikayetleri arasında sayılabilir. Yani bu hafta bütün saydığımız şikayetleri veya içlerinden birkaçını yaşayabilirsin. Bu biraz da kişiden kişiye değişen bir süreçtir.

Bulantıdan Ne Haber?
Bunların yanı sıra hamilelikte 7. Hafta mide bulantısı devam eder. Özellikle sabahları yataktan kalkınca başlayan bulantı hareket ettikçe artar. Sabah bulantısı denilse de günün her saati olabilir. Bunun için yanında bir acil durum çantası taşıman seni rahatlatabilir. Zencefilli şekerler, tuzlu atıştırmalıklar yardımına koşacaktır. Eğer sen de midesi bulananlar klübününün bir üyesi isen Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi çok işine yarayacak.

Gebelikte 7.haftada akıntı da yine görülen şikayetler arasındadır. Bu hafta da lökore denilen, beyazımsı, hafif vajinal akıntı yaşayabilirsin. Sulu, hafif kokulu ya da kokusuz olabilir. Nedeni hormonların gebelik sırasında genişleyen vajina duvarına yaptığı etkidir.

Aşerme Diye Bir Şey Gerçekten Var Mı?
Bunların dışında her zaman bayıldığın yiyeceklerden tiksinmeye başladıysan, daha önce hiç sevmediğin yiyecekleri yemeye başladıysan, kimsenin fark etmediği yemek kokularından tiksiniyorsan endişelenme. Elbette bu da son derece normal bir durum…

Gecenin yarısı üzerinde pijamalarıyla sokaklarda çilek, turşu, ayva arayan koca klişesi eski moda bir komedidir. Çünkü çoğu hamile kadının aşermesi bu kadar ileri gitmez. Ama şuan eşin bunu bilmiyor. İstediğin kadar şımarıklık yapabilirsin. Aramızda kalacak!

Adet öncesi sendromun şiddetlenmiş hali gibi duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirsin. Gerginlik, açıklaması olmayan ağlama isteği de olursa şaşırma. Kendine haksızlık yapma, bu duygu durumlarının normal ve geçici olduğunu unutma.

Hamilelikte 7. Hafta Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelikte 7.haftada dikkat edilmesi gerekenler arasında reçetesiz ilaç kullanmamak var. Elbette buna tüm hamileliğin boyunca dikkat etmelisin ama bu hafta bundan bahsedeceğiz.

Birçok insan reçetesiz ilaçları kendi isteği ile alıp kullanır. Aslında herkes için zararlı olsa da hamilelik süresince daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Örneğin ağrı kesiciler, aspirin, kafein içerebilir. Öksürük şurupları ve uyku ilaçları %25 alkol içerebilir. Bunun şarap ve bira içmekten farkı yoktur. 7.haftanın da içinde bulunduğu, 5 ve 10.haftalar bebeğin en savunmasız olduğu kritik dönemlerdir. Bu gibi durumlara özellikle dikkat etmelisin.

Hamilelik döneminde reçetesiz ilaç, alkol, sigara, madde kullanımı gibi şeylerden uzak durman gerektiğini zaten biliyorsun ama hangi yiyeceklerden uzak durman gerektiğini merak ediyorsan Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımıza göz at!

Doktorundan detaylı bilgi iste ve bu konuda temel bilgileri edin. Hangi ilaçları asla kullanmaman gerektiğini, hangilerini kontrollü kullanırsan sorun olmayacağını öğren. Doktorunun bilgisi haricinde sakın ilaç kullanma.

Hamilelikte spor yap, doğru beslen ve zihinsel olarak hep olumlu bir modda ol. Bu üç etken hamilelik sürecini kolaylaştırır. Hamilelik döneminde en çok tercih edebileceğin sporlardan hamilelere özel pilates ve yoga için Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamıza göz atabilirsin.

Hamilelikte 7. Hafta Neler Yenmeli?
Hamileliğin 7.haftasında beslenme mottonda kalsiyum alımına özen gösterdiğinden emin olmalısın.

Bebeğin güçlü kemikler ve dişler geliştirmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum annenin de kemik sağlığını korur, kan basıncını önler ve tansiyonunu dengeler. Süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir ve kalsiyum emilimine yardım eden D vitamini de barındırırlar.

Doktorun kontroller sırasında senin özel durumuna göre (kilo, boy, kemik yoğunluğu, kalsiyum değerleri) günde ne kadar kalsiyum tüketmen gerektiğini söyleyecektir. Bu tür bir bilgi vermediyse doğru beslenmek için mutlaka sormalısın. Gerekli kalsiyumu olabildiğince besinlerden almak önemlidir ama bazı doktorlar kalsiyum desteği önerirler.

Sonuç olarak 7 haftalık hamile nasıl beslenmeli? diye sorarsanız, dengeli, sağlıklı, “kalsiyum açısından zengin” deriz. Süt, peynir, yoğurt, keten tohumu, badem, ıspanak, roka, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler sayabileceğimiz kalsiyum kaynaklarıdır. Laktoz intoleransı gibi bir sorunun varsa laktozsuz süt ürünleri tüketmek seni rahatlatacaktır.

Unutma, hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir.
Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik döneminde alınan kilo miktarı değişkendir. Toplam 25 kilo veya daha fazla kilo almaya kadar değişir. Kilo değişimi ne kadar artarsa komplikasyonların da artması söz konusu olur. Bu yüzden hamilelik döneminde kilo alımı için ideal bir rakam belirlemek zordur. Bunu hamile kalmadan önceki kilonuz belirler.

Uzmanların çoğu 20.haftaya kadar haftada 300 gram, 20 ve 40.haftalar arasında 450 gram alınmasını önerir.

Bir kısmı ise kilo alım miktarının, az kilolu, normal kilolu, çok kilolu kadınlar için değişkenlik göstermesi gerektiğini kabul eder. Buna göre, hamilelik öncesinde düşük kilolular 14-20, normal kilolular 12-17, aşırı kilolular 7-12 kilo aralıklarında kilo değişimine uğrayabilir.

Hamileliğin İlk Trimesterinde Cinsellik
Yedinci hafta, 2.aya bu da hamileliğin ilk trimesterına denk geldiği için hamilelikte 7.haftada cinsellik konusunu da bu döneme göre değerlendirmek gerekir. Çünkü cinsellik hamileliğin farklı trimesterlerine göre değişkenlik gösterebilir.

İlk trimesterde kadınların çoğu, hamile hormonları kana karışır karışmaz libidolarının tepe üstü çakıldığını görürler. Aslında cinsel istekteki bu azalmanın şaşırılacak bir tarafı yoktur. Sonuçta mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, acıyan göğüsler cinselliği çekici hale getirecek şeyler sayılmaz. Fakat hamilelikle ilgili her şeyde olduğu gibi bu konuda da her kadının libidosu birbiriyle aynı değildir.

Eğer hormonların iyi tarafına denk gelirsen ya da uslu bir çocuk olursan ilk trimesterda cinsellik konusunda hiç olmadığın kadar istekli olabilirsin. Cinsel organlar ultra hassas ve sürekli uyarılmış durumda olabilir.

Fakat birçok çiftin hamilelik döneminde cinsel ilişkinin doğru olup olmadığı ile ilgili kaygıları olur. Sağlıklı ve normal seyrinde giden hamile bir kadınla cinsel açıdan sağlıklı eşi için cinsel ilişkide tıbbi olarak hiçbir problem yoktur.

Birçok erkek cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesinden endişe eder. Eğer risksiz bir hamilelik geçiriyorsan ne cinsel ilişki ne de orgazm bebek için bir sorun yaratmaz. Çünkü bebek amniyotik kese ve sıvı tarafından gayet iyi korunmaktadır. Rahim kasları güçlüdür ve bebeği korurlar. Rahim ağzı enfeksiyonlara karşı koruyucu bir mukus tabakası içerir.

Bazı doktorlar, hamileliğin son 4 haftasında cinsel ilişki olmaması gerektiğini tavsiye eder ama hepsinin fikri aynı değildir. Bu konudaki en net bilgiyi kendi doktorundan alabilirsin.


8.Hafta

8 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 8. Haftası / Ceninin 6. Haftası

Sevgili anne, hamileliğinin 8.haftasındasın. Yani 2.ayın son haftasında... Bu demek oluyor ki hala 1.trimesterdesin. Sen hamileliğinde 8 hafta yol almışken, minik bebeğin bu yolculukta henüz 6.haftada. Bakalım bu hafta ikinizi neler bekliyor.

Hamileliğin 8. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?
Bebeğin fırtına gibi büyüyor. Bu hafta boyu 1 santimi geçti bile yani gebelikte 8.hafta bebek boyu yaklaşık olarak 1.4 ila 2 cm civarına denk gelir diyebiliriz.

Artık bir ahududu kadar oldu ya da belki bir barbunya tanesi. Sen ona hangisiyle seslenmek istersin? Minik ahududun artık bir sürüngenden daha çok insana benzemeye başladı. Yani dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başladı. İşte gebelikte 8.hafta bebek gelişimi:

Bebeğinin el ve ayak parmakları bu hafta oluşacak ama henüz perdeliler.
Minik kolları ve bacakları uzayacak ve belirginleşecek.
El ve ayak bilekleri, dirsekleri net olarak görülecek. Hatta dirsek ve bilekler bükülebilir durumda.
Göz kapakları oluşuyor.
Kulakları, üst dudağı ve burun ucu da belirgin bir şekil almaya başlayacak.
Kalp fonksiyonu ve dolaşım daha da gelişti. Kalbi dakikada tam 150 vuruş yapıyor.

Hamileliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

8 haftalık hamile olanlar belinde ve giysilerinin ölçüsünde çok hafif bir değişiklik hissederler. Çünkü rahim gittikçe büyümesine rağmen hala fark edilecek kadar büyük değildir. Doktorun eğer pelvik muayene yaparsa rahmin genişlediğini görecektir.

Gebelikte 8. Hafta Şikayetleri: Rahmin Büyüdükçe Şikayetler Artacak

Hamileliğin 8.haftasında kasık ağrısı ve karın ağrısı da merak edilen konular arasında yer alır. Hamilelikten önce rahmin, yumruğun büyüklüğündeydi. 6 haftalık büyümeden sonra artık bir greyfurt büyüklüğünde. Hamileliğin sonuna kadar normal büyüklüğünden bin kat daha büyük olacak.

Bu ay ve gelecek ay yani ilk trimester tamamlanana kadar leğen kemiğinin içine sığacak büyüklükte olacak. Bu büyüklük sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratır. Gebeliğin ilk aylarında idrar torbası rahmin önünde ve biraz altındadır. Bu yüzden rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar.

Hamilelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe karnının altlarında ve yanlarında kramplar ve ağrılar hissedebilirsin. Bu yüzden hamileliğin 8.haftasında karın ağrısı normal bir belirtidir. Rahim hamilelik boyunca esner ve kasılır. Bu normaldir.

Bu sırada plasenta da büyümeye devam eder ve rahme daha sıkı tutunur. Bu bazen, genellikle normal kabul edilen ufak tefek kanamalara neden olur. Ağrıları ve krampları kanama takip ederse sen yine de doktorunla iletişimde ol.

Her hamileliğin ve her kadının birbirinden farklı olduğunu unutma. Gebelikte 8.hafta belirtileri de olsa, gebeliğin geneline dair belirtiler de olsa hem frekans olarak, hem zamanlama olarak, hem de şiddet olarak farklılaşır. 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi