Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Yaşına Kadar (1 - 11 Ay) Bebek Gelişimi
#11
10 Aylık Bebek Gelişimi10 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinizin sizinle daima iletişim içinde olduğunu unutmayın. İlk konuşma deneyimi için belki bir-iki aya daha ihtiyacınız var ama o sizinle konuşmasa da bir bağlantı halinde. Bebeğiniz konuşmaya benzer sesler çıkarmanın yanı sıra sizi dinlemeyi de çok seviyor; onunla konuşmanızdan çok hoşlanıyor. Artık basit ifadeleri komut ve kelimeleri kolaylıkla anlayabiliyor. Bazı bebekler bu aylarda bilinçli sözcükler kullanabilir ve isteklerinize tepki verir.
 
10 Aylık Bebek - Anlama
Saklanıp, tekrar ortaya çıktığınız oyunlar, (ce-ee), görünüp, kaybolduğunuz küçük numaralar bebeğinizi mest eder. Örneğin sevdiği battaniyeyi alıp, yüzünüzü kapatıp açarak onu eğlendirebilirsiniz. Ya da vücudunun bir bölümünü battaniyenin altına saklayıp onu aramanız ve bunu yaparken sevecen seslerle oyun oynadığınızı ifade etmeniz, onun gelişimi ve keyif alması için harika bir yöntemdir. Eğer farklı nesneler ya da oyuncaklarla oyuna başlamıyorsa, ilk olarak bunu elinizle yapmayı deneyin. Sizi mutlaka taklit edecek, bu süreçten keyif alacak ve algıda devamlılık becerisi gelişecektir. Her hareketinizi mutlaka bebeğinize anlatın, açıklayın çünkü sizi dinlemeye bayılıyor. Şarkı dinlemek, melodiler duymak bebeğiniz için çok önemlidir. Müzikle beraber el hareketleri yapın, şarkı sözlerini hareketlerinizle destekleyin. Şarkıda yürüdüm diyorsa yürüyün, güldüm diyorsa gülün. Böylece kavramlar ve kelimeler arasında bağlantı kurmaya başlayacak ve anladığı komutlar artacaktır. Bu aylar, bebeğinizin hafızası için çok büyük gelişmeler kaydedilen dönemlerdir. Artık, bir şeyin nerede olduğunu anlamak ve hatırlamak için onu sürekli görmesi gerekmez. 10 aylık bebekler nesne devamlılığını sağlayan oyunları oynamamayı çok sever.

10 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Artık bebek dilinde ve sesinizi değiştirerek konuşmayın. Çünkü bebeğiniz konuşma becerisini sizi taklit ederek geliştiriyor ve doğru konuşabilmesi için doğru kelimeleri, düzgün vurgular ve net seslerle işitmesi gerekiyor. Bunun için ona tüm gününüzü basitçe anlatabilirsiniz. Bebeğiniz sizi dinlerken sözcüklerinizdeki kesin vurguları tekrarlamaya çalışacaktır. Konuşma eğitimi için suyu işaret ettiğinde, ona soru sorarak isteğini kesinleştirmeye çalışın: “Su mu istiyorsun?” Onunla sürekli konuşmalısınız, çok önemli. Bebeğiniz bir yerde oturuyor ve kalkmak için niyet gösteriyorsa, bunu el hareketleriyle göstermesi ve ifade etmesi için onu teşvik edin. Aynı zamanda bu durumu sözcüklerinizle de destekleyin: “Kalmak mı istiyorsun? İnmek mi istiyorsun?” Ellerinizle konuşmalarınızı destekleyin, onu yönlendirin. Sizin sözcüklerinizi ve hareketlerinizi taklit etmeye çalışacaktır.

10 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bir yere giderken, anlamayacağını düşünseniz bile, bebeğinize geri döneceğinizi söylemeniz devamlılık algısı nedeniyle çok önemlidir. Gidip, geleceğinizi anlatmanız ona bilişsel anlamda güven verir. Gittiğinizde, geri geleceğinizi bilmek bebeğiniz için büyün önem arz eder. Bu dönemde sık görülen ayrılık endişesini sizin ilgi ve sevginizle atlatacaktır. Rutininizi korumak adına, ayrıldığınız her zaman ona el sallayın, gitmekte olduğunuzu belirtin ve tekrar geleceğinizi söyleyin. Her el sallayışınız, onun da size el sallaması için bir fırsattır. Bir zaman sonra kaçınılmaz olarak sizinle birlikte el sallamayı öğrenecektir. Gelişim sürecinde rutinler gerçekten çok önemlidir. "Evetler" ve "hayırlar" sık sık değişmemelidir. Ona koyduğunuz kuralların değişmemesine, evdeki ortamın karışık olmamasına özen gösterin. Bebeğiniz, dün neye hayır dediğinizi hatırlamasa da bu konuda tutarlı olmak, ilerde kuralları daha iyi uygulatabilmenizi sağlayacaktır.

10 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bebeğiniz 10. ay civarında artık tutunarak ayağa kalkabilmelidir. Emekleyerek ya da sürünerek hareket eder. Evdeki eşyalara dayanarak belirli alanlarda dolaşır. Eğer elinden tutarsanız, yürümeye çalışacaktır. Ayrıca yatar vaziyetteyken, kalkıp, oturabilir. Bebeklerin büyük bir kısmı 1 yaşını doldurmaya yakınken yürür, o nedenle 10 ay desteksiz yürümek için henüz erken bir zamandır. O nedenle "bebeğim yürümüyor" diye endişelenmek için şu an çok erken. Ona rastgele çizimler yapması için kâğıt kalem verebilirsiniz. Yürüteç gelişmiş dünyada kullanılması tavsiye edilmeyen bir araçtır. Kullanılmasının çeşitli sakıncaları vardır ve bebeğinizin gelişimi açısından pek çok risk taşır. Çünkü yürüteç kullandığınızda, bebeğinizin fiziksel olarak hazır olmadığı şeyleri yapması için ona imkân tanımış olursunuz. Bu da ciddi kaza ve yaralanmalara sebep olabilir. Yürüteçler, bebeklerin olması gerektiğinden çok daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu nedenle kontrolünüz altında olmayan şeylere uzanması, çekmesi, düşürmesi, kendine zarar vermesi olasıdır. O nedenle yürüteç kullanmanız tavsiye edilmez. Çok hareketli olmayan sakin bebekler, normal bir gelişim süreci geçiriyor olabilirler. Bebeklerin sürekli yürümeye çalışmaları ya da emeklemeleri beklenemez. Fakat bebeğiniz bu aya kadar hiç emeklemediyse ya da bir yere tutunup kalkmadıysa, bu durum sizi endişelendirebilir. Bazı bebekler denemektense, gözlemlemeyi tercih ederler. Onların ortopedik gelişimlerini doktor kontrolünde tuttuğunuz sürece, endişelenmenize gerek yok. Çok büyük ihtimalle bebeğiniz birden hareketlenmeye, tutunarak ayaklanmaya ya da emeklemeye başlayacaktır. Bazı bebekler emeklemek yerinde, popolarının üzerinde hareket etmeye çalışır. Bazıları, karınlarının üzerinde sürünerek bir yerden bir yere giderler. Bazıları ise sabit bir noktaya tutup, etrafında dolaşırlar.

10 Aylık Bebek - Aşılar
Bu ayda yaptırılacak herhangi bir aşı bulunmuyor.


Alıntıdır:www.adimadim.com
#12
11 Aylık Bebek Gelişimi


11 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinize kitap okurken kitapları yırtmaya çalışması ya da onlara zarar vermesi bebeğinizin onu sevmediğini ve sizi dinlemediğini göstermez. Keşfetmek için sayfaları çekiştirmeye, kıvırmaya, parmağını aralara sokmaya, üzerine bir şeyler karalamaya çalışabilir. Bunun için önleminizi alarak kitabı kucağınızda keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Siz sabırlı biçimde okumaya devam edin. Bu alışkanlığınız, onun ilerde okumayı sevebilmesi için çok büyük önem teşkil eder. Resimli kitaplar hâlâ ilgisini çekmektedir. Büyük, resimli, hareketli, pop-up (katmanlı, açılan) kitapları alın. Ona resimleri gösterip, sorular sorarak kitabı birlikte inceleyin. “Kuş nerede?” “Aaa, Buradaymış!” gibi etkileşimlerle sözcük / nesne bağlantıları kurun. Günlük aktiviteleriniz içinde kitap okumak mutlaka bulunsun. Bebeğinizin kitaplara olan ilgisi birkaç dakika sürecektir fakat endişelenmeyin. Zamanla odaklanma becerisi arttıkça bu süre de artar. Günlük hayattaki eşyalar artık bebeğinizin daha fazla ilgisini çeker. Kırılmayacak şişe, kap ve kavanozlarla, kapaklarla birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bu hem oyun ve kavrama becerisini geliştirir, hem de günlük hayattaki nesneleri tanımasını sağlar. Takıp çıkarabileceği, söküp yerleştirebilecği oyuncaklar da verebilirsiniz. Eğer bir resim, kelime ya da ifade ilgisini çekerse, üzerinde durup ona birkaç kez tekrar edin. Böylece bebeğinizin hem dil yeteneği gelişir, hem de kavrama kabiliyeti artar. Yanında kazanılan kitap sevgisi de cabasıdır.
11 Aylık Bebek - Anlama
Bebeğinizle konuşurken onun da cevap vereceğini farz ederek diyalog kurun. Gelişimini desteklemek için onunla devamlı konuşun. Çünkü sizi bir derece de olsa anlamaktadır. Bu dil ve konuşma becerisini geliştirir. Ona soru sorduğunuzda, verdiği cevapları tercüme etmeye çalışın. Örneğin “Elma mı istersin, armut mu? diye sorduğunuzda, kendince bir cevap veriyorsa “Elma istiyorsun” diyerek, elmayı gösterin ve doğrulayın. Bebeğiniz bu aylarda "Sakla & Bul" tarzı oyunları sever. İstediği bir şeyi parmağıyla işaret edebilir. Ters çevrilmiş bir kabın altındaki oyuncağı bulabilir, yerini anlayabilir.

11 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bebeğiniz için taklit hala çok önemli bir öğrenme yöntemi olduğu için kullandığınız kelimeleri de taklit eder. Zamanla taklit edilen kelime sayısı artar. Eğer aralarındaki anlam ilişkisini öğrendiyse, bilinçli kelimeler de kullanabilir. Beyni hızla gelişmektedir, dolayısıyla konuşma becerisi de buna bağlı olarak ilerler.

11 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğiniz istediğiniz bir şeyi yaptığında ona teşekkür edin. Teşekkür etmeyi ve lütfen demeyi bu sayede öğrenir. Ona çeşitli direktifler verin, basit komutlarınızı anlayacak ve bunları gerçekleştirecektir. Eğer odasından topu getirdiğinde ona teşekkür ederseniz, bu olumlu davranış biçimi onun kafasına yerleşir. Şu anda teşekkür etme kelimesini kullanmasa da, vakti geldiğinde teşekkür edeceğine emin olabilirsiniz. Artık itiraz etme ve hoşlanmadığı şeylere karşı durma eylemi de kazanır. Örneğin sevdiği oyuncağı elinden alırsanız, buna sesini çıkarabilir. Aynı şekilde yapması ya da yapmaması gerekenleri ve komutlarınızı da iyice anlamaya başlar. Taklit yoluyla öğrenmeye devam etmektedir. O nedenle bebeğinizin sahip olmasını istemediğiniz alışkanlıkları terk etmeye şimdiden başlamalısınız. Telefonla konuşuyormuş gibi yapabilir, yemek karıştırıyormuş gibi yapabilir ya da TV’yi kumandayla açıyormuş gibi yapabilir. Bebeğiniz kardeşiyle ya da yaşıtı bir bebekle oynarken, kendine ait bir nesneyi ya da o an eline geçirdiği bir oyuncağı başkasıyla paylaşmak istemeyebilir. Bunu huysuzlanarak, bağırarak, ağlayarak ifade edebilir. Çocuğunuzun paylaşmayı öğrenmesini istiyorsanız, ona uygulamalı olarak göstermeli ve tane tane sözlerle bunu ona anlatmalısınız. Deneme-yanılma yöntemi ve iletişim, öğretmek için idealdir. Şu anda sahiplenme duyguları, keşfetme tutkularıyla doğru orantılı olarak çok yüksek olabilir. Oyun, bu isteklerin en iyi ifade edildiği yerdir. Ona yardımcı olun ve karakter gelişimine saygı duyarak, bebeğinize yapması gerektiği şeyi güzelce öğretmeyi deneyin. Çocuklar yan yana (paralel şekilde) oturarak birbirleriyle ilişkilerini geliştirir, diğer çocukların oyun oynama biçimini ve oyuncaklarla olan ilişkisini incelerler. Bu sırada anlamsız sesler çıkararak, iletişimin bir diğer yönünü sürdürür ve sosyalleşirler. Birlikte oyun oynamak, çocukların birbirlerinden bir şeyler öğrenmesi için ideal bir ortamdır. Aileler için önemli olan, çocukların kavga etmeden, huzurlu ve sakin biçimde oyun oynamalarını sağlamaktır. Bir süre sonra paralel oyunun yerini, birlikte oyun alır. Örneğin ev sahibi çocuk, oyuncaklarını arkadaşıyla paylaşabilir. Oyun halısı üzerinde, oyuncaklar paylaşılır. Karşılıklı olarak, oyuncaklarını kullanarak ortak bir oyun kurabilirler. Burada roller paylaşılmıştır, tutkulu inatlaşma ve huzursuzluk kısa sürede sona erer.

11 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Artık bebeğiniz, kendi oyuncaklarını yerine koymaya çalışacaktır. Onları kutusuna ya da rafa yerleştirmeye çalışabilir. Sizinle top oynayabilir ve her hareketinizi yapabildiği ölçüde taklit eder. Bu durum, günlük hayatınızın bir parçası haline gelecektir. Yardımınızla bardaktan su içebilir. Hangi ayda olursa olsun, ona ayakkabı giydirmenin yürüyüşünü kolaylaştıracağı yönünde tavsiyeler duymuş olabilirsiniz. Bazı bebekler onuncu ay gibi erken dönemde yürürken, bazılarının gelişimi 16-18. ayı bulabilir. Eğer bebeğinizde bu ayda yürüme becerisi gelişirse, onun ayağını sıkmadan kavrayan, esnek ve kaymayı önleyen ayakkabılar kullanın. Fakat mevsim ve ortam müsaitse, bebeğinizin ayak kaslarının gelişimi için evde yalın ayak dolaşmalarına müsaade edebilirsiniz.

11 Aylık Bebek - Aşılar
Bu ayda yaptırılacak herhangi bir aşı bulunmuyor.


Alıntıdır:www.adimadim.com


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi