Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güvenç Göleti
#1
Information 
Biri 2 biri 9 yaşında iki canavarla yapılan geziler tabii ki kolay olmuyor. Aslında huzur için gittiğimiz yerler bazen festival çılgınlığında geçebiliyor. Ama biz tüm bunları göze alıp gezmekten vaz geçiyor muyuz? Hayır!

[img=720x1200][Resim: CxamU6.jpg][/img]Güvenç Göleti sonbaharda birçok rengin dans ettiği doğa harikası bir yer. Küçücük bir göl ancak sizde uyandırdı his oldukça büyük. Yıllardır Ankara'da yaşayan biri olarak böyle yerlerin varlığından bihaber olmak şaşırtıcı. Gelelim gezimize: Bugünlerde kısacık da olsa çocuklarla dışarda vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Bu sebeple Ankara'ya çok uzak olmayan (!), arabada çığlıklar atan asla koltuğunda oturmayan 2 yaş sendromunu dibine kadar yaşayan bir bireyle yaşadığımızdan, yerleri araştırmaya başladım. İlk şanslı GÜVENÇ GÖLETİ oldu. Kazan ilçesine bağlı Güvenç köyünde gölet. Biz Batıkent'ten yaklaşık yarım saatte gölete ulaştık. Yolu oldukça güzel. Güvenç köyünün içinden geçiyorsunuz giderken. Köy dediğim gerçek bir köy, yani Ankara'ya bu kadar yakın olup da gerçekten orijinalliğini koruyan köylerden biri. Yanlarından ilerlediğimiz evlerin her biri bize bir şeyler anlatıyordu. Kim bilir ne sevinçler ne hüzünler yaşandı bu evlerin içinde. Tabii yıllanmış bu evlerin yanında parıl parıl parlayan taze yapılmış evler de yok değildi. Köyün girişinde dağ evi tarzında inşa edilmiş yapılar doğaya uyumlu olmalarıyla beni sevindirdi açıkçası. Bazen insanlar evlerini doğayı acımasızca katlederek yapmayı tercih ediyor. Böyle bir manzarayla karşılaşmamak sevindirici. Yol ilerledikçe ve köyden uzaklaştıkça etrafı kaplayan kırmızı toprak ilgimizi çekti. Kırmızı kil toprak sonbaharın sararmış yapraklarıyla adeta mükemmel bir uyum sağlıyordu. Bu mükemmel manzara eşliğinde küçük ufak şirin göletimize ulaştık. Tepelerin ortasında etrafı ağaçlarla çevrili huzur diyarı. Su muhteşem duru ve sakin. Suyun duruluğu onu bir aynaya çevirmiş resmen. Önce göletin etrafında bir keşif gezisi yaptık, hafta içi olmasına rağmen azımsanmayacak bir kalabalık vardı. Kendimize uygun bir yer bulduk ve araba yolculuğumuzu sonlandırdık. 
[img][Resim: lwvu2I.jpg][/img]
Balık tutmayı seven bir aile olarak tabii ki yanımızda oltalarımız vardı hemen ilk heyecanla oltalarımızı suya bıraktık. Ancak şunu söylemeliyim ki çocuğunuz varsa ve biraz da hareketliyse balık tutmak pek size göre olmuyor. Miniklerdeki heyecan ve sabırsızlık el ayak karıştırıyor ve oltayı nasıl çıkarıp nasıl yem taktığınızı anlayamadan misinaya dolaşmış bir hale gelebiliyorsunuz. Balık seremonisi bittikten sonra bu doğa harikası yeri fotoğraflamak istiyoruz. Fotoğraf çekmeye aşık olan biri olarak çektiğim fotoğraflardaki renklerin mükemmelliği beni büyülüyor. Eğer amatör veya profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız gelmeniz gereken yerler sıralamasında ilk üçte olabilecek bir yer. Güvenç Göleti'yle tanışmamız kasımda gerçekleştiği için ve yanımızda çocuklar olduğu için ilk gezimiz biraz kısa sürdü. Tahmin edileceği üzere biraz soğuktu. Gezinizi planlarken sıkı giyinmeyi de unutmayın (kasım ayı için).

Gelelim tüm bu mükemmelliğin maalesef ki kötü yanlarına: Gittiğim her yerde ilk gözüme çarpan doğanın muhteşemliği tabii ki ancak neden bu güzelliği korumayı beceremediğimizi hep sorguluyorum. Önümüze sunulan harika yeşilliğin üzerine neden çöp atılır? Ağaçların çiçeklerin dalların muntazamlığı neden atıklarla bozulur? Doğa insanlara sonsuz verirken neden insanlar bunun kıymetini bilemez? İşte diğer birçok doğa harikası yer gibi buranın da sorunu aynıydı. Ailece çok üzüldük, oturduğumuz yeri elimizden geldiğince temizledik ama her yere yetemeyeceğimi fark edince teslim olduk. Umarım insanlar bir gün atıklarını yanlarına alıp doğayı nasıl buldularsa öyle bırakmayı başarabilirler. 

[img][Resim: pSIUvw.jpg][/img]

O gün üzüldüğümüz bir nokta daha oldu: Başıboş bırakılmış sayısı çok fazla olan köpek dostlarımız. Kafanızı nereye çevirseniz minik paytak yürüyüşlü yavru köpeklerle karşılaşıyorsunuz. Arkalarından da tabii anne babaları. Yanımızda çok yiyeceğimiz yoktu, hayvancağızlar o kadar açtı ki elimizde ne varsa onlara verdik, bir yudum suya bile muhtaç olmaları bizi çok üzdü. Bu üzüntüyü onları doyasıya severek biraz hafiflettik ama. Gezinizi planlarken tatlı köpekcikleri de unutmayın. Dönüş yoluna çıktığımızda dolu dolu geçirdiğimiz 3 saati konuştuk. Ve şunu fark ettik biz gerçekten doğa aşığı bir aileydik. Toprağa basmak, bir su birikintisinin yanında oturmak, bir ağacı hissetmek, mükemmel temiz havayı solumak bize çok büyük bir mutluluk veriyordu. 

Küçük bir not: Güvenç Göleti'ne ikinci gidişimiz çocuksuz olacak çünkü doğa yürüyüşü yapmak adına çok uygun bir yer olduğuna karar verdik.

Başka bir rotada görüşmek üzere...
#2
Ne güzel yazmışsınız. Gerçekten doğayı özledik...
#3
You are not right. I am assured. Let's discuss it.
#4
(11-06-2020, 10:09 AM)MaPhele demiş ki: You are not right. I am assured. Let's discuss it.

Why?
"Yeni Nesil" Bilim ve Bilgi Teknolojileri Paylaşım Platformu[Resim: 1f1f9-1f1f7.png]


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi