Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Yaş (12 - 23 Ay) Bebek Gelişimi
#11
22 Aylık Bebek Gelişimi


22 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Oyun hamurları bebeğiniz için harika oyuncaklardır. Bebeğinize zarar vermeyecek içerikteki hamurları tercih etmeniz önemlidir. Çeşitli direktifler verin, örnekler gösterin, hayal gücünü geliştirmesine yardım edin. Sizi ilgiyle dinleyecek ve talimatlarınızı uygulayacaktır. Ne yaptığını tarif ederek, onun eylemlerini destekleyin. Böylece hayal güçleri ve taklit etme becerileri de gelişir. Pekiştirmeler, onun duygularını geliştirmeye yardım eder. Ayrıca kendi fikirleriyle ortaya çıktığında, takdir görmek, kendi başına başarabildiklerini fark etmesini ve kendisine güvenmesini sağlar. Daha önce beğenmediği gıdaları, biraz değiştirin, karıştırın, güzel bir sunumla tekrar sunun. Bir noktada mutlaka hoşlanacaktır. Damak tadı bu aylarda daha da gelişir, seçenekleriniz artar.
 
22 Aylık Bebek - Anlama
Bebeğinizin farklı hobiler geliştirebilmesi ve farklı meslekleri tanıyabilmesi için ona değişik oyun setleri alın. Bırakın bebeklerle de arabalarla da oynasın. Bu onun kişiliğini tayin etmeyecektir. Sadece daha fazla şeyi keşfetmesini ve öğrenmesini sağlar. Bu yaşlarda bebeğinizin beklentileri giderek artar ve ilginize olan ihtiyacı çoğalır. Ona meşgul olduğunuz zamanları, güzel bir dinle açıklayın ve izin isteyin. Tamamen ilgilenmemek yerine, göz ucu ile de olsa ilgilendiğinizi belli edin. Ona ne zaman işin biteceğini söyleyin fakat anlamasını beklemeyin. Çünkü zaman kavramı henüz oluşmadı. Yine de bir durum olduğunu anlayacak ve size müsaade edecektir. Bazen bazı şeyleri yapamamanın da normal olduğunu, başarısızlığın dünyanın sonu olmadığını bebeğinize anlatın. Çabasını takdir edin. Yardım isteyip istemediğini sorun, istiyorsa yardım edin. İstemiyorsa ısrarcı olmayın.

22 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bebeğiniz bu aylarda her hafta ortalama 2 yeni kelime öğrenir. Kelime haznesinde 25 -50 kelime bulunur. Önceki aylarda konuşmaya başladıysa, bu ay çok soru soracaktır.

22 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğiniz bu aylarda meydan okuyan hareketler gösterebilir. Bu yaşlarda çocuklar yeni şeyler deneyip başaramadıklarında hırçınlaşabilirler. Zihinlerindeki plana uymayan durumlar onları öfkelendirebilir. Hemen müdahale etmeyin, kendi çözüm yolunu bulması için ona fırsat tanıyın. Olmuyorsa yardım teklif edin, onun yerine yapmayın, birlikte yapın. Bebeğiniz hayali bir bardağa çay doldurarak size getirebilir, mutfaktaki eşyalarla sizin gibi yemek yapabilir. Bunlar, sosyal ve duygusal gelişimi, kişilik çatılarını, rolleri ve bireyselleşmeyi sağlayan taklit oyunlardır. Sembolik oyunlar, hayal gücünü geliştirir. Daha büyük yaşlardaki çocuklarla birlikte oynarsa, onların yapabildiklerine karşı hayranlık besleyecek ve özenecektir. Çok zenginleştirici bir öğrenme deneyimidir. Kendisine yakın yaştaki bir çocuğun davranışlarından, inanılmaz bir hızda yeni şeyler öğrenebilir.

22 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Beşikten yatağa geçmek, hem siz hem de çocuğunuz için çok büyük bir gelişme olup, büyüdüklerini anlamaları açısından onlar için çok önemlidir. Büyük kardeşin yatağına geçmek çok hoşlarına gidebilir. Bazıları da beşiklerinden ayrılmak istemez. Çocuğunuz buna uygun durumdaysa onu destekleyin. Emniyet yeni yatak seçiminde en önemli faktörlerden biridir. Kilitli, korkuluklu yatakları geçiş aşaması için kullanabilirsiniz. Ortopedik ve sağlıklı olmasına da azami dikkat gösterin. Korkuluğu aşma ihtimallerine karşı, yere yumuşak bir halı ya da minder koyun. Bir anda emrivaki yapmak yerine açıklayın. Yeni yatağında güzel nevresimler, oyuncaklar koyun. Rutini değiştiyse, taşındıysanız, yeni bakıcı geldiyse veya buna benzer rutin bozan durumlar varsa yeni yatak için onu zorlamayın. Evi incelemek için, sizi bulmak için, korktuklarınızda yanınıza gelmek için yataktan çıkabilirler. Bebek telsizini bu yaşlarda da kullanarak, odasını kontrol altında tutabilirsiniz. Gece aniden kalkmalarına karşın, yattıklarında yerde ayaklarına batacak nesneler bırakmayın. Bebeğiniz henüz bezsiz gezmeye hazır olmayabilir. Sizi tuvaletteyken izleyebilir ya da bez değişim zamanını kendisi söyleyebilir. Hatta tuvaleti geldiğini söylediğinde, kontrol ederseniz bezinin kuru olduğunu bile görebilirsiniz. Belirtiler, tam olarak hazır olduğunu göstermez fakat deneyebilirsiniz. Oturak alıp, tuvalette incelemesini sağlayın. Resim çizmek hem hayal gücünü hem el becerilerini geliştirir. Bazıları kâğıdı haşin hareketlerle kullanır, bazıları daha kontrollüdür. Onun tarzına müdahale etmeyin. Fakat nasıl çizmesi gerektiğini güzel bir dille anlatabilirsiniz. Bebeğinizin evin içinde sizi ve günlük işlerinizi takip etmesine yardımcı olacak oyunlar kurun. Küçük bir alışveriş arabası alın, markette sizi taklit etmesini sağlayın. Değişiklik yaparken zamanlamaya dikkat edin. Onu alıştırarak yeni yatağıyla tanıştırın. Ressam sehpası, sağlığa uygun boyalar bebeğinizin gelişimi için idealdir. Oyuncaklar arasına müzik aletleri, spor aletleri, resim aletleri ekleyin. Bu hem motor becerilerini geliştirecek hem de bu dallara olan ilgisini artıracaktır.

22 Aylık Bebek - Aşılar
Gecikmiş bir aşınız yoksa 2 yaşına kadar herhangi bir aşınız yok.

Alıntıdır:www.adimadim.com
#12
23 Aylık Bebek Gelişimi


23 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinizin kelimeleri ve eylemleri ilişkilendirmesi onun becerilerini geliştirir ancak onu zorlamamak gerekir. Çocuğunuz sizi izleyerek ve dinleyerek kelime öğrenir. Yine de ilgi alanları henüz çok dar olduğu için bunu her konuda tekrarlamayabilir. Onun yaptıklarını sözlü olarak tarif edip, ona anlatarak kelimeleri ve karşılıklarını öğrenmesini sağlayın. Örneğin yemek yapıyorsanız: “Önce ocağı açarız. Sonra tencereyi koyarız. Sonra suyu kaynatırız. Ondan sonra içine sebzeleri atarız” gibi adım adım anlatmak çok yardımcı olur. Bu kelimeler ona zor gelebilir, ama söylemek için can atar. Söylediğinde de çok eğlenir.
 
23 Aylık Bebek - Anlama
Ben Dilini Kullanmak: Ben dili çocuğa hareketlerinin, bir yetişkine kendini nasıl hissettirdiğini belirtir. Genellikle çocuklar davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini bilmezler. Çocuk yanlış hareket ettiğinde “Ben dili” “Sen dilinden” daha etkilidir. Ben mesajları çocuğun davranışlarını düzeltmesine neden olur. Hangisi daha iyi bir ifade şeklidir? “Her tarafı dağıtma bıktım!” yerine “Eşyaları toplamakta yardıma ihtiyacım var.” deyin. ”Buranın hali ne böyle? Bu pislikten utanmalısın” yerine “Yerde kir gördüğümde üzülüyorum.” Deyin. “Doğru dürüst konuşamıyorsun” yerine “Anlamıyorum” Deyin. “Seninle uğraşamam şimdi!” yerine “Yorgun olduğum zaman masal kitabı okumak istemiyorum.” Deyin. “Kes sesini!” yerine “Bu yüksek ses yüzünden seni duyamıyorum.” Deyin. Sen dili “Sen üzgünsün çünkü balığın nerede bilmiyorsun. ”Sen bana kızdın çünkü şimdi işe gitmeliyim.” gibi durumlar için uygundur. Çocukların her zaman duygularını ifade etmesine izin verilmelidir. Bu şekilde duygularla yeterli bir şekilde başa çıkmayı, sağlıklı biçimde öğrenirler.  Beden dili, kendinizi nasıl hissettiğinizi ona daha iyi anlatmak için idealdir. Genellikle, davranışlarının sizi nasıl etkilediğini bilmezler. Yanlış bir şey yaptığında, ben dilini kullanın. Bu davranışlarını düzeltmesine yardımcı olur.

23 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bu ay bebeğinizin iletişim gelişimi hızlanır. Günde yaklaşık olarak 5-10 kelime öğrenebilir. Fakat konuşması ikinci yaşın ortasını bulabilir. Düşüncelerini ifade etmeye başlar. Anlaşılması hala zor olsa bile, isteklerini daha sık dile getirebilir. Şarkı söyleyebilir. Sizin sözcüklerinizi yinelemeye çalışır.

23 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğinizin 2. Yaş günü yaklaşıyor. Basit eğlenceler, bu yaşlardaki bebekler için idealdir. Palyaço ya da sihirbaz gibi şeyler için henüz erken. Onlardan korkabilir. Bu tarz partileri ilerde yapacaksınız. Şimdilik acele etmeyin. Basit, eğlenceli ve samimi partiler onun çok hoşuna gidecektir. Günlük rutinini bozmamaya ve onu zorlamamaya dikkat edin yeter. İnsanlar, hayvanlar, eşyalar… Bebeğinizin her şey hakkında büyük bir merak duygusu vardır. Durup dururken sevgi gösterisinde bulunabilir. Üçüncü boyut algısı artık oluşmuştur, dikkati daha keskindir.

23 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bu dönemde bebeğinizin hareketleri daha koordineli ve doğaldır. Yürümek, tırmanmak, merdiven çıkmak, koşmak gibi hareketleri düşmeden yapabilir. Dans etmeyi sevecektir. Onunla dans edin. Bu duygularını fiziksel olarak ifade etmesini öğretir. Bu aylarda bebeğinizin fiziksel gelişimi yavaşlamaya başlar. Bebeklikten çocukluğa geçme evresindedir. Bebek göbeği erimektedir. Boyu da bebekliğine kıyasla biraz daha yavaş artar. Bebeğiniz için üç tekerlekli bisiklet için doğru zaman olabilir. Pedal çevirmeyi, sizi taklit ederek öğrenecektir. Artık iyice hareketlenen bebeğiniz için güvenlik önlemlerinizi yeniden ayarlayın. Nefes borusuna kaçacak ve tıkanmaya neden olabilecek şeker, patlamış mısır, bonbon, sakız gibi yiyecekleri çocuğunuza vermeyin. Ayrıca eşyaları atmamak, kırmamak, çizmemek gerektiğini ona tekrar hatırlatmanız gerekecektir. Kuruyemişler için henüz erkendir. Üzüm verecekseniz çok minik parçalara bölün. Fındıkları da aynı şekilde ufalayabilirsiniz. Oyuncak bebeğe yemek yedirmeyi deneyebilirsiniz. Bu ona hem sofra terbiyesi verir hem de çatal bıçak kullanmayı öğretir. Yararlı yiyecekleri, bebeğine yedirmesi gerektiğini söyleyerek ya da yemek bittikten sonra bebeğinin dişlerini fırçalamasını isteyerek, bu olumlu davranışları ona aktarabilirsiniz. Eğer nefes borusuna yiyecek kaçarsa, panik olmadan hemen onu kucaklayın. Başı ve boğazı aşağı gelecek şekilde tutun ve yiyeceğin çıkması için sırtına burun. Çocuğunuzu tokatlamayın ve çok sert vurmayın. Kaburgalarını kırabilir, sırtını morartabilirsiniz. Siz bunları yaparken, birinin mutlaka acil numarayı aramasını sağlayın. Bu gibi durumlarda, acil numaranın hafızada ya da tek tuşla ulaşabileceğiniz şekilde ayarlı olması bu gibi nedenlerle çok önemlidir. Hepsi olmasa da süt dişlerinin önemli bir kısmı çıkmıştır. Yine de iyi çiğneyemeyebilir. Süt dişlerinin tamamının çıkması 2,5 yaşını bulacaktır. Büyük lokmalar yutmaya çalışırsa, nefesi tıkanabilir. Çocuklar için bu çok ciddi bir tehlikedir. Yiyecekleri onun için küçük parçalar şeklinde doğrayın. Bu dönemlerde eşyaları camdan aşağı atmaya çalışma davranışı baş gösterebilir.

23 Aylık Bebek - Aşılar
Gecikmiş bir aşınız yoksa 2 yaşına kadar herhangi bir aşınız yok.

Alıntıdır:www.adimadim.com


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi