Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 Yaş (24 - 36 Ay) Bebek Gelişimi
#1
Star 
23 Aylık Bebek Gelişimi


23 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinizin kelimeleri ve eylemleri ilişkilendirmesi onun becerilerini geliştirir ancak onu zorlamamak gerekir. Çocuğunuz sizi izleyerek ve dinleyerek kelime öğrenir. Yine de ilgi alanları henüz çok dar olduğu için bunu her konuda tekrarlamayabilir. Onun yaptıklarını sözlü olarak tarif edip, ona anlatarak kelimeleri ve karşılıklarını öğrenmesini sağlayın. Örneğin yemek yapıyorsanız: “Önce ocağı açarız. Sonra tencereyi koyarız. Sonra suyu kaynatırız. Ondan sonra içine sebzeleri atarız” gibi adım adım anlatmak çok yardımcı olur. Bu kelimeler ona zor gelebilir, ama söylemek için can atar. Söylediğinde de çok eğlenir.
 
23 Aylık Bebek - Anlama
Ben Dilini Kullanmak: Ben dili çocuğa hareketlerinin, bir yetişkine kendini nasıl hissettirdiğini belirtir. Genellikle çocuklar davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini bilmezler. Çocuk yanlış hareket ettiğinde “Ben dili” “Sen dilinden” daha etkilidir. Ben mesajları çocuğun davranışlarını düzeltmesine neden olur. Hangisi daha iyi bir ifade şeklidir? “Her tarafı dağıtma bıktım!” yerine “Eşyaları toplamakta yardıma ihtiyacım var.” deyin. ”Buranın hali ne böyle? Bu pislikten utanmalısın” yerine “Yerde kir gördüğümde üzülüyorum.” Deyin. “Doğru dürüst konuşamıyorsun” yerine “Anlamıyorum” Deyin. “Seninle uğraşamam şimdi!” yerine “Yorgun olduğum zaman masal kitabı okumak istemiyorum.” Deyin. “Kes sesini!” yerine “Bu yüksek ses yüzünden seni duyamıyorum.” Deyin. Sen dili “Sen üzgünsün çünkü balığın nerede bilmiyorsun. ”Sen bana kızdın çünkü şimdi işe gitmeliyim.” gibi durumlar için uygundur. Çocukların her zaman duygularını ifade etmesine izin verilmelidir. Bu şekilde duygularla yeterli bir şekilde başa çıkmayı, sağlıklı biçimde öğrenirler.  Beden dili, kendinizi nasıl hissettiğinizi ona daha iyi anlatmak için idealdir. Genellikle, davranışlarının sizi nasıl etkilediğini bilmezler. Yanlış bir şey yaptığında, ben dilini kullanın. Bu davranışlarını düzeltmesine yardımcı olur.

23 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bu ay bebeğinizin iletişim gelişimi hızlanır. Günde yaklaşık olarak 5-10 kelime öğrenebilir. Fakat konuşması ikinci yaşın ortasını bulabilir. Düşüncelerini ifade etmeye başlar. Anlaşılması hala zor olsa bile, isteklerini daha sık dile getirebilir. Şarkı söyleyebilir. Sizin sözcüklerinizi yinelemeye çalışır.

23 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğinizin 2. Yaş günü yaklaşıyor. Basit eğlenceler, bu yaşlardaki bebekler için idealdir. Palyaço ya da sihirbaz gibi şeyler için henüz erken. Onlardan korkabilir. Bu tarz partileri ilerde yapacaksınız. Şimdilik acele etmeyin. Basit, eğlenceli ve samimi partiler onun çok hoşuna gidecektir. Günlük rutinini bozmamaya ve onu zorlamamaya dikkat edin yeter. İnsanlar, hayvanlar, eşyalar… Bebeğinizin her şey hakkında büyük bir merak duygusu vardır. Durup dururken sevgi gösterisinde bulunabilir. Üçüncü boyut algısı artık oluşmuştur, dikkati daha keskindir.

23 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bu dönemde bebeğinizin hareketleri daha koordineli ve doğaldır. Yürümek, tırmanmak, merdiven çıkmak, koşmak gibi hareketleri düşmeden yapabilir. Dans etmeyi sevecektir. Onunla dans edin. Bu duygularını fiziksel olarak ifade etmesini öğretir. Bu aylarda bebeğinizin fiziksel gelişimi yavaşlamaya başlar. Bebeklikten çocukluğa geçme evresindedir. Bebek göbeği erimektedir. Boyu da bebekliğine kıyasla biraz daha yavaş artar. Bebeğiniz için üç tekerlekli bisiklet için doğru zaman olabilir. Pedal çevirmeyi, sizi taklit ederek öğrenecektir. Artık iyice hareketlenen bebeğiniz için güvenlik önlemlerinizi yeniden ayarlayın. Nefes borusuna kaçacak ve tıkanmaya neden olabilecek şeker, patlamış mısır, bonbon, sakız gibi yiyecekleri çocuğunuza vermeyin. Ayrıca eşyaları atmamak, kırmamak, çizmemek gerektiğini ona tekrar hatırlatmanız gerekecektir. Kuruyemişler için henüz erkendir. Üzüm verecekseniz çok minik parçalara bölün. Fındıkları da aynı şekilde ufalayabilirsiniz. Oyuncak bebeğe yemek yedirmeyi deneyebilirsiniz. Bu ona hem sofra terbiyesi verir hem de çatal bıçak kullanmayı öğretir. Yararlı yiyecekleri, bebeğine yedirmesi gerektiğini söyleyerek ya da yemek bittikten sonra bebeğinin dişlerini fırçalamasını isteyerek, bu olumlu davranışları ona aktarabilirsiniz. Eğer nefes borusuna yiyecek kaçarsa, panik olmadan hemen onu kucaklayın. Başı ve boğazı aşağı gelecek şekilde tutun ve yiyeceğin çıkması için sırtına burun. Çocuğunuzu tokatlamayın ve çok sert vurmayın. Kaburgalarını kırabilir, sırtını morartabilirsiniz. Siz bunları yaparken, birinin mutlaka acil numarayı aramasını sağlayın. Bu gibi durumlarda, acil numaranın hafızada ya da tek tuşla ulaşabileceğiniz şekilde ayarlı olması bu gibi nedenlerle çok önemlidir. Hepsi olmasa da süt dişlerinin önemli bir kısmı çıkmıştır. Yine de iyi çiğneyemeyebilir. Süt dişlerinin tamamının çıkması 2,5 yaşını bulacaktır. Büyük lokmalar yutmaya çalışırsa, nefesi tıkanabilir. Çocuklar için bu çok ciddi bir tehlikedir. Yiyecekleri onun için küçük parçalar şeklinde doğrayın. Bu dönemlerde eşyaları camdan aşağı atmaya çalışma davranışı baş gösterebilir.

23 Aylık Bebek - Aşılar


Alıntıdır:www.adimadim.com
#2
24 Aylık Bebek Gelişimi


24 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Çocuğunuzun zihnini okumak istiyorsanız, oyunlarını seyredin. Artık daha karmaşık ve çok katmanlı oyunlar kuracaktır. İlgisini çeken şeylere daha uzun süre ayırır. Zihinsel kavramlarla daha ilgilidir. Masal dinlemeyi çok sever. Kitaplardaki nesnelerin adını söyler. Sayfaları çevirir.

24 Aylık Bebek - Anlama
Duygularını onun için tanımlamak bebeğinize epey yardımcı olur. Öfkelendiğinde ve ağladığında bunu yapın. Her şeye eşit olarak itiraz edebilir. Banyoya girmemek için tutturur, girdiğinde ise çıkmamak... Hâlbuki asıl istediği, aslında anlaşılmak ve isteklerini, daha doğrusu istekleri olduğunu ifade etmektir. Her koşulda onu anladığınızı ona hissettirin. “Banyo yapmak istemediğini biliyorum ama temiz olduğunda daha mutlu olacaksın” diyebilirsiniz. Onu anladığınızı fark edince rahatlayacaktır. Bebeğiniz artık söyleyebildiğinden çok daha fazlasını anlamaktadır.

24 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Rutin olarak günlük okuma yaparak bebeğinizin dil becerisini ve dinleme kabiliyetini geliştirin. Kitaplarını kendisi seçsin. Her sayfa hakkında konuşun. Sıkılırsa zorlamayın. Uyku öncesi 5-10 dakikalık bir okuma ona çok yardımcı olur, hem de rahat bir uykuya hazırlar. 20-30 arası kelime söyleyebilir. İki-üç sözcüklü cümle kurabilir. Bebeğiniz kelimeleri karıştırır, birleştirir, yeni şeyler söylemeye çalışır. Öğrettiyseniz, vücudunun tüm bölümlerinin adını söyleyebilir. Dil ve konuşma becerisinin gelişimi sizi şaşırtabilir. Alıcı ve ifade edici olmak üzere iki tür beceri geliştirir. Söylediğiniz hemen her şeyi anlar. Komutlarınızı uygular, sorularınızı algılar. İşine gelmediğinde sizi duymazlıktan gelebilir. Kısa zamanda basit cümleler kurma kabiliyeti gelişecektir. Bu her çocuğa göre değişkenlik gösterse de, genellikle bu yaşlar iletişimin daha hızlandığı dönemlerdir. Ona özgü gelişim sürecine saygılı olun. Kendi kendine konuşma bu dönemde sıkça gerçekleşir. Anneleri, kendileriyle sürekli konuşan çocuklar, çok daha hızlı ve doğru bir dil becerisi geliştirmektedir. Kelime dağarcıkları da yaşıtlarına göre ilerde olur. Onunla daima konuşun. Bebeğiniz konuşmayı hala sizi taklit ederek öğreniyor. İsteklerini açıklamada ona yardımcı olun. Kısa cümleler kurarsa, tamamlaması için ısrarcı olmayın. Israrcılık ve kızma, onu öfkelendirir ve konuşmaktan soğutur. Karşılıklı diyalog daha yapıcıdır.

24 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bu yaşın teması bağımsızlıktır. Tüm davranışlarındaki tema, her şeyi kendi başına halletmeye çalışmaktır. Yeni zihinsel becerileri geliştirmeyi deneyebilir. Paylaşmayı hâlâ sevmeyebilir. Her şeyi kendisi yapmak ister, inatçı olur. Çabuk parlar ve öfkeliyken laftan anlamaz. Sabırsızdır. Bu yaşlardaki davranışlar, ebeveynleri gerçekten zorlar. Sınırları Zorlayarak Test Etme: Sizin elinizi bırakmak, gözetiminizden kaçmak için elinden geleni yapacaktır. Yine de güvende olduğunu bilmek ister. Sınırları zorlayarak test etmeyi sever, ama güvenli limandan ayrılmak istemez. Ben Yapacağım Diye Tutturma: Sizden farklı olduğunu, özgürleştiğini belirtmek için karşı koyar. Eğer onun yapmasına izin verirseniz, zafer elde ettiğini düşürür. Bu olumlu davranışları ona öğretmek için harika bir fırsattır. İnceleme ve Bağlanma: Bağlılığınızı yenilemez, tazelemek isteyebilir. Kucaklamanızı isteyebilir, size sırnaşabilir. Ayrılık endişesi bu dönemde azalsa da, dönem dönem nüksedebilir. Hareket ve Kelimeleri Tekrar Etme: Yeni beceriler elde etmesi için elzemdir. Bazı şeyleri öğrendiği açık olsa bile, sizin seyrettiğinizi bilerek tekrarlamaktan zevk alacaktır.

24 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bu aydaki sağ ya da sol el tercihi gelecekte hangisini kullanacağını belirtir. Bebeğiniz artık dişlerini fırçalayabilir, ellerini ve yüzünü yıkayabilir. Bu yaşlarda fiziksel değişim hızı yavaşlasada, değişimin sonuçları çok belirgindir. Belki daha az sevimli görünebilir, çünkü zayıflamıştır. Eklemlerindeki kıvrımlar, boğumlar yok olmuştur. Kafası artık vücuduyla daha orantılıdır. El, ayak ve gövdesi daha uzundur. Tıknaz karnı, bebeksi göbeği düzleşecektir. Böylece artık daha düzgün bir duruşa sahip olur. Anaokulu çocuğuna benzer bir görünüm kazanır. Tüm bu büyüme emarelerine rağmen, daha az yemek yiyor olabilir. Çünkü vücut boyuna kıyasla, az kaloriye ihtiyaç duyar. Bazı günler hiç yemek istemez, bazı günler tabakta kırıntı bile bırakmaz. Sağlıklı ana ve ara öğünlerle, rutin bir beslenme sunmanız gelişimini normal şekilde sürdürmesine yardımcı olacaktır o nedenle endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzun hareket kabiliyeti ve çeşitliliği artar. Zıplar, sıçrar, daha rahat döner, köşelerden geçer. Zıplayarak merdiven çıkabilir, boyunun yettiği her yere uzanabilir. Çocuğunuz artım tam anlamıyla tuvalet eğitime hazırdır.

24 Aylık Bebek - Aşılar
Hepatit A Aşısının 2. Dozu

Alıntıdır:www.adimadim.com
#3
25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi


25-26-27 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Dil gelişimine katkıda bulunmak için bebeğinizle konuşmaya ve diyalog kurmaya devam edin. 2 yaşındaki (ve civarındaki) bebeğiniz için okuma ve dinleme seansları da oldukça faydalı olacaktır. Bebeğinizin konsantrasyonu ve bir şeyle kesintisiz olarak ilgilenme süresi artmıştır. Oyuncaklarıyla, çizimleriyle, kitaplarıyla daha uzun süre ilgilenebilir. Bebeğiniz uzun cevapları olan sorular sormaktan hoşlanabilir. Niye sorularını sık sık sorar. Açıklama bekler. Sorularına cevap verin ve sabırlı olun. Olayları ilişkilendirmek için “Niye yemek pişiyor? Çünkü karnımızı doyurmak için yemek yeriz” şeklinde, cevaplama da yapabilirsiniz. Hem öğrenir, hem de aradığı cevabı almış olur. Ona mutlaka bir cevap verin, nedenleri açıklayın, kuralları anlamasını ve neden sonuç ilişkisi kurmasını sağlayın. Doğru bir şey yaptığında onu teşvik edin. Sınırları zorlamayı sevecektir. Bu anne babayı yorabilir, fakat sınır çizmek çocuklarınızın gerçek dünyayı anlaması için geçerlidir. Kararlı ve tutarlı sınırlar, onların gelişimini destekleyerek, kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur.

25-26-27 Aylık Bebek - Anlama
Artık bebeğinize iki aşamalı komutlar verebilirsiniz. “Oyuncağını yerden al ve oyuncak kutusuna koy” derseniz, bunu anlayacaktır. Artık eşyaları türlerine göre birbirinden ayırıp kategorize edebilir. Fakat soyut kavramlar için bu durum henüz geçerli değildir. Hafızası gelişse de soyut / somut ayrımını henüz yapamaz. Dolayısı ile onu canavar gelecek diye korkutursanız, bunu gerçek sanmasına neden olarak gece terörü yaşatabilirsiniz. Zaman konusunda bebeğinize mümkün olduğunca esnek davranmaya çalışın. Her geçen gün çocuğunuzun dikkat etme ve odaklanma süresi biraz daha uzamaktadır. Bazen öyle bir şekilde odaklanır ki adeta gerçeklikten koparak oyuna dalabilir. Bu gibi durumlarda araya girmenizi istemeyecektir. Onun işini aniden bölmek yerine, önceden uyararak bir sonraki aktiviteye davet edebilirsiniz; “5 dakika daha oynayabilirsin. Sonra uykuya dalacağız.” gibi. Çocuğunuz soyut kavramları kafasında oluşturamasa da zihninde görseller canlandırabilir, hayal edebilir, eşyaları kategorize edebilir, düzenleyebilir. Bir sayfadaki benzer şekilleri parmağıyla işaretleyebilir. Hafızası hala gelişiyor fakat kavramları daha yeni yeni anlıyor.

25-26-27 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bu aylarda bebeğiniz elliden fazla kelime kullanır. 4 yaşına kadar tam anlamıyla mânâlı biçimde konuşamayabilir ve söylediklerinin yarısını anlamayabilirsiniz. Bu gayet normaldir. Endişelenmeyin. Bu dönemlerde iki-üç kelimeden oluşan basit cümleler kurabilir.

25-26-27 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bu yaşlarda bebeğiniz duygularını maskelemeye (gizlemeye) başlar. Cinsiyet ayrımı da yavaş yavaş bu yaşlarda başlar. Bir kadına ayrı, bir erkeğe ayrı davranış geliştirmeye başlayacaktır. Bu dönemlerde iki cinsten de davranış şekli taklit edebilir, gelişiminin bir aşaması olarak deney yapmaktadır. Sağlıklı karakter gelişimi için onu bu konuda zorlamamaya dikkat edin. Sorular bu dönemlerin vazgeçilmezidir. 2 yaşındaki bebeğiniz sürekli soru soracaktır. Zaman zaman gerçekten açıklama yapmanızı bekler, kimi zamansa sadece ilgi çekmek için sorar. Siz yine de mümkün olduğunca mantıklı cevaplar verin ve dünyayı öğrenmesine yardımcı olur. Çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemeyin. Belirli durumlarda sinirlenmesi, ağlaması, hırçınlaşması normaldir. Ona sanki bir yetişkinmiş gibi tavır almak yerine, konuşmayı deneyin. Bu çoğu zaman sorununu çözecektir. Eğer bir şeyi doğru yapıyorsa, onu mutlaka takdir edin. Bu yaşlarda çok meraklı olduğu için sürekli soru sorması sizi yorabilir fakat sabırlı olun. Kuralların sebebini anlamasını sağlamanız, onlara uymasını kolaylaştırır. Yeter ki siz tutarlı ve net olun.

25-26-27 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
(Yutmayacağı büyüklükte olmalarına dikkat ettiğiniz) Lego’larla oynamak, yapbozları düzenlemek, hareket ettirmek onunu motor becerilerini geliştirir, el göz koordinasyonunu güçlendirir. Bebeğiniz kendi başına ayakkabılarını, çoraplarını çıkarabilir. İkinci yaş gününden sonra incelip uzamaya ve kilo kaybetmeye devam edecektir. Gövde uzayacak, kafa ve eklemler daha yavaş gelişecektir. Vücut yapıları gün geçtikçe yetişkinlere benzer. Yani bunun beslenme ile ilgisi yoktur. Üzülüp, çocuğunuzu aşırı beslemeyin. Yardımınız olmadan da günlük temizliğini sağlar. Elini yüzünü yıkar. Dişlerini fırçalar. Gelişme hızının eskisine göre azalmasıyla birlikte, uykuya duyulan ihtiyaç da azalır. İki yaş için tam olarak doğru bir uyku süresi ve aralığı yoktur. Gecede 9-13 saat arası uyumaları gerekebilir. Gündüz uykusu ya tamamen kesilir, ya da kısalır. Bebeğinizin kendine yetecek kadar uyumasına ve enerji toplamasına izin verin. Aynı zamanda uyku, büyüme sürecinin en büyük destekçisidir. Bebeğiniz kitap sayfalarını çevirip, size göstererek okumanızı isteyebilir. Bebeğinizin gelişim süreci dolayısıyla enerjisi çok fazla olduğu için, en iyisi koşup oynamasıdır. Sürekli hareket etmek, onun fiziksel becerilerinin gelişmesini sağlar. Bebeğiniz kulplu bir bardağı tek eliyle tutabilir. Bebeğiniz artık hareketlerini çok daha kolay gerçekleştirir. Kolayca zıplayabilir, tırmanabilir, top oynar. Sağlıklı yaşam ve kişisel temizlik hususlarının temelini bu yaşlarda atabilirsiniz. Bu kazanımların, hayatı boyunca süreceğini unutmayın. Tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamak, yemek yedikten sonra dişlerini fırçalamak ya da meyve / sebze yemek gibi alışkanlıkları ona bu yaşlarda kazandırabilirsiniz.

25-26-27 Aylık Bebek - Aşılar


Alıntıdır:www.adimadim.com
#4
28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi


28-29-30 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Çocuğunuz kendi başına bir şeyler yapmayı denerken gözünüz sürekli üzerinde olsun. Sınırlar koyun ve ona anlatın. Bu sınırlar pek hoşuna gitmese de bu fikri zamanla kabul edecektir.
 
28-29-30 Aylık Bebek - Anlama
Çocuğa bir şey öğretirken onu göstermek ve aynı zamanda açıklamalarda bulunmak daha etkili olacaktır.

28-29-30 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bebeğiniz akranları ve ailesi ile konuşurken farklı kelime ve ses tonları tercih edebilir. Hatta kendinden küçük bir çocukla konuşurken, daha basit biçimde konuşur. Diğer çocukları, yetişkinleri algılaması değiştikçe, kiminle konuştuğuna bağlı olarak konuşmasının değiştiğini göreceksiniz.

28-29-30 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bu yaşlarda benmerkezci olduğu için, bencilce davranabilir. Bu huyu sayılmaz. Dönemseldir. Bebeğiniz bu yaşlarda hayali bir arkadaş edinebilir ve bu tamamı ile normaldir. Hiç tanımadığı, hiç bilmediği birisini hayali arkadaş olarak kafasında canlandırabilir. İki buçuk yaşlarında ortaya çıkan bu durum, çocuğunuzun soyut zihin gelişiminin bir parçasıdır ve normaldir. Zaman zaman fikirlerini ona doğrulatırlar ya da bir hata yaparlarsa suçu ona atarlar. Genelde hayali arkadaşlar, altı yaşına basmadan ortadan kalkar. Bu yaşlarda gerçek ve hayal harasındaki fark tamamen bulanıktır. Bu tam olarak yalan söylemek anlamına gelmez. Örneğin oyuncağını kırdıysa, kırmadım diyebilir. Çünkü onu kırmamak istemiştir. Ona kızmayın ve tam olarak ne olduğunu anlatmak konusunda onu cesaretlendirin. Bebeğiniz arkadaşlarının ismini bilir. Hislerini ve fikirlerini onlarla paylaştıkça, diğer çocuklarla oynamaya daha çok ilgi duyar. Onu motive edin, teşvik edin, canlandırın. Bir şeyi başaramazsa çabasını övün, azarlamayın. Hemen yardıma koşmayın, kendi başarısı için fırsat tanıyın. Kendi hızıyla da olsa işini kendisinin görmesi önemlidir. Hazır olmadığı şeylere zorlamayın. Memnun olmasa bile sınırları ve kuralları hatırlatın, açıklayın. İş yaparken etrafı dağıtmasını, sürecin bir parçası olarak görün. Ellerini yıkamayı öğrenirken, her tarafı ıslatabilir. Önemli olan, süreç bittiğinde toplaması gerektiğini de öğrenmesidir. Çocuğunuzun doğal karakteri kendini göstermeye başladıkça, onu özellikleri konusunda yadırgamak yerine onaylayın. Sakin, maceracı, iletişimci olabilir. Sizin için bunun uygun olduğunu gösterin. Onu sizin istediğiniz gibi olmaya zorlamayın. Dünyayı algılayışını desteklemek, onu güvenli ve sağlıklı bir karakter gelişim sürecine sokar. İlk oyun arkadaşı hatta en iyi arkadaşı sizsiniz. Artık bebeğiniz yavaş yavaş sosyalleşmeye başlar. Yardımınızla sosyalleşmede başarı sağlar. Çocuklar, kendilerini yönlendirecek liderlerin olmasından hoşlanır. Yeterli sayıda oyuncak varsa, öncüler oyunu başlatabilir. Eşya paylaşmak sorun haline gelebilir fakat bu kriz sizin müdahalenizle aşılır. Davranışlarını belirlemeleri ve ifade etmeleri için onlara şans tanıyın. Bunu ailesini taklit ederek öğrenir. Bir iş esasında lütfen ve teşekkür ederim diyerek, bunu ona örnek teşkil ederek öğretin. Bebeğinizin bir oyun grubuna, müziğe ya da basit bir bedensel aktiviteye, yaşıtlarıyla beraber katılmasına izin verin ki sosyalleşmeyi öğrensin. Kısa zamanda arkadaş edinmeyi öğrenecek ve aktif bir sosyal yaşantıya sahip olacak. Çocukların oyun arkadaşlarını dövmeye kalkıştıkları ya da ısırdıkları bir dönem olur, genelde bir şeyi paylaşamadıklarında bu gerçekleşir. Fakat bu durum süreklilik arz ediyorsa, normal değildir.

28-29-30 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bebeğiniz bu aylarda genital organları ile ilgilenmeye başlar, sakın kızmayın. Her çocuğun gelişimi ve öğrenme hızı farklıdır. Aynı zamanda belli bir yaştan sonra öğrenme ve uygulama stilleri de farklılık gösterir. Fakat yine de yaşıtlarına göre epey geri kaldığını düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın. Bebeğinizin tam olarak kendi başına giyinmesi bir iki yılı alır, fakat bu işte giderek ustalaşacaktır. Büyüdükçe kendi tabağına yemek koyar, kendi gömleğini giyer, kendi ayakkabısını ayağına geçirebilir. Kendi kendine bakabilmesi, kişisel ve sosyal gelişimi için çok önemlidir. Bol giyecekleri giymeyi öğrenmesi, en aşağı 20, en geç 30 ayı bulur. Her denemede biraz daha iyi öğrenir. Sonuca ulaşması için birkaç ay daha gerekebilir. Bebeğiniz zamanla daha az emekle, daha fazla iş yapmaya ve etrafı daha az dağıtmaya başlayacak olsa da ilk etapta ortalığı epey kirletebilir. Bu artistik gelişimin ve yaratıcılığın bir parçasıdır. Onun eserlerine, eser yaratma sürecine saygı gösterin. Kendisini izah etmesi için şans tanıyın. Projesini bitirdiğinde, etrafı temizlemesi gerektiğini de güzel bir dille ona öğretin. Ona kendi yapmak istediği şeyler için bu aylarda izin verin.

28-29-30 Aylık Bebek - Aşılar


Alıntıdır:www.adimadim.com
#5
31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi


31-32-33 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinizle birlikte oynayın, el çırpın, şarkılara eşlik edin, dans edin. Birlikte müzik dinleyin. Ritim duygusu içseldir, doğuştan gelir, ama şarkı sözleri ve müzik üretme yeteneği öğrenilebilir şeylerdir. Onunla çocuk müzikleri dinlediğiniz gibi, sevdiğiniz her tür müziği dinleyebilirsiniz. Ona ses çıkarabileceği eşyalar verin. Yaşına uygun minik bir müzik aleti alın. Birlikte müzik yapın.
 
31-32-33 Aylık Bebek - Anlama
Bebeğiniz gün içinde yapılan rutin işleri anlar, başkalarına nasıl davranması gerektiğini de sizden öğrenir. Ev işlerine yardım etmek ister. Bebeğiniz bu aylarda duyguları idrak etmeye başlar. Annesinin neden kızgın, babasının neden üzgün olduğunu merak eder. Hissetmenin doğal olduğunu ve bunu herkesin yaptığını ona açıklayın. Yaşıtı bir çocuk ağlıyorsa, bunun neden olabileceğini ona basit şekilde açıklayın. Empati duygusunun gelişmesi için bebeğinize örnek olun. Ona güven verin, koruyup sevdiğinizi belli edin. Birine yardım etmeyi, nazik olmayı, güler yüzlü olmayı, teşekkür etmeyi, lütfen demeyi sizden öğrenir. Sizi taklit etmeye devam edecektir. Ona sevgi göstermeniz, güven vermeniz, emniyete almanız temelde iyi ve mutlu bir çocuk olmasını sağlar. Bunları yaptıysanız, aile üyelerinin onu koruyup sevdiğini anlar, bilir. Sevgi ve güveni anlar.

31-32-33 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bebeğiniz artık çoğul sözcükler kullanmaya başlamıştır. Bebeğiniz yaklaşık (fazla ya da az) 300 sözcük bilir. Bebeğiniz olayları sırasıyla anlatabilir, yaşını ve cinsiyetini bilir.

31-32-33 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğinizin ağlama krizleri ve yabancılara soğukluğu azalır. Gözlüğünüz ya da çantanız, onun gözünde yetişkin olmayı simgeler ve çok hoşlanır. Bu tür oyunlar hayatı anlamasına yardımcı olur. Oyuncaklarıyla sizi ve ev işlerini taklit eder. Rol yapmayı sever ve dener. Bunun için ona kendi eşyalarınızı ödünç verebilirsiniz. Ev işlerini taklit almak en sevdiği rol model oyunlardan biri olduğu için erişkin biri gibi yemek yapmayı, temizlik yapmayı ister. Oyun, onun dünyayı anlamasının en iyi yoludur. Herhangi bir oyun grubunda ya da oyun merkezinde, evcilik köşesi daima en gözde olandır. Bebeğinizin yetişkinleri taklit ederek rol yapması, kendini başkasının yerine koyması, en önemli oyunlardan biridir. Gözlemlediği hemen herkesin rollerini deneyecektir. Yetişkin rollerine bürünmek hoşuna gider, ama çeşitli meslek gruplarının kimliklerine bürünmek, örneğin asker ya da hostes olmakla ilgilenmezler. Bunu yerine eski bir çantanızı, gözlüğünüzü, ayakkabınızı ona verebilirsiniz. Bu tür roller hayatı keşfetmesine ve hayal gücünün doğru biçimde gelişmesine olanak sağlar. Bu aylarda bebeğiniz suçluluk duygusu geliştirir, suçunu sahiplenir. Yine bu aylarda oyun grubu içinde, sevdiği bir arkadaş edinmesi normaldir. Oyun oynarken işbirliği yapabilir, oyuncaklarını paylaşır. Buna rağmen kıskançlık belirtileri de fazla olabilir.

31-32-33 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
TV hiçbir zaman sizin kadar iyi ve ideal bir bakıcı, gözetmen, öğretmen ve oyun arkadaşı olamaz. İzleyecekse yalnız kalarak saatlerce değil, sizin yanınızda kısa bir süre izlemelidir. Günde yarım saati geçmeyin. Yaşına uygun, eğitici ve eğlenceli programları tercih edin. Fazla TV izlemek, çocuğunuzun sosyal faaliyetlerini ve kabiliyetlerini tabir-i caizse sıfırlar. Kazanımlarını kaybetmemek için buna kesinlikle izin vermeyin. Oyuncaklar, büyüme sürecinde enerji patlaması yaşayan çocukları sağlıklı biçimde yoracak, bedensel ve zihinsel aktiviteye sokacak ve gelişen zihnini zorlayacak biçimde seçilmelidir. Bebeğiniz sizi taklit ederek çizmeyi ve kalem tutmayı öğrenir. Boyaları gelişi güzel kullanır ama ondan tam anlamıyla bir resim yapmasını beklemeyin. Onun hoşlanıp hoşlanmadığını gözeterek parmak boyası ve büyük bir boy kâğıt verin. (En az A3 boyutunda olsun.) Kullanılmış çıktıların temiz kâğıtları ve müsveddeler de idealdir. Bu oyunun için fırça kullanmaktan daha yararlıdır. Su ve kille oynuyormuş gibi resim yapar. Hepsini bastırdığı için siyahı çok sevebilir. Tüm renklerle deney yapmasına müsaade edin. Çizgiler çizebilir. Bu yaşın ana odak noktası kâğıda boya sürmektir. Anlamlı bir resim çizmesi için onu zorlamayın. Bebeğinizin istediği sıklıkta ve şekilde çizmesine, karalamasına izin verin. Sıkılınca ara vermesini sağlayın. Artistik girişimi önündeki kâğıt ile sınırlı kalsın. Etrafı çok fazla dağıtmaması için onu gözlemleyin ve telkin edin. Siz ne kadar isteseniz de o duvarlara, yerlere, başka yüzeylere çizecektir. O nedenle birkaç kez temizlik yapmaya hazır olun. Bu yüzden kolay silinen boyaları tercih edebilirsiniz. Fakat kesinlikle kalemleri ağzına sokmasına, yemesine izin vermeyin. İyi dengeli binilebilen, üç tekerlekli bisiklet, toplar, çocuklara uygun boyalar, müzik aletleri davul, darbuka, tambur gibi çalgılar alın. Ev işlerini taklit etmesine müsaade edecek çocuk boyu replikalar, evcilik oyunu setleri, çay partileri, ütü, alışveriş, tamir, doktorculuk vb. şeylerin tematik setler, inşaat oyuncakları, otomobiller, yutmayacağı büyüklükte yapboz ve Lego’lar, geometrik şekiller, renkli ve hareketli kitaplar da onun için idealdir. Bebeğiniz için yaşına uygun ve kendisine zarar vermeyecek hobi malzemeleri seçin. Denediği şeylerin güvenli olmasını gözetin. Geliştirmeye çalıştığı yeni malzemeler için onu motive edip, yüreklendirin. Bebeğinizin hayali arkadaşının yanı sıra komut ve emirler verdiği, kişileştirdiği ve bu oyunun bir başka çeşidini oynadığı bebek ya da hayvanı olabilir. Onu disipline etmeye çalıştığını, kızıp bağırdığını görürseniz şaşırmayın. Kendini yetişkin yerine koyduğundan, ebeveynliğin her yönünü denemesi normaldir. Bu nedenle yumuşak tüylü oyuncakları, oyuncak bebekleri çok “bebekçe” diye ya da sadece kızlara uygun olduğunu düşündüğünüz için reddetmeyin. Yaşına uygun oyuncaklar, rol yapmasına müsaade eden pelüşler, bebekler onun fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler.

31-32-33 Aylık Bebek - Aşılar
30. ayda Hepatit A aşısı 2. dozu yapılmışsa bu aylardan sonra 4 yaşa kadar aşı yoktur.
Bazı doktorlar 4 yaşında yapılan Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci ve Karma Aşı tekrarını ilkokul 1. sınıfa da bırakabilirler.


Alıntıdır:www.adimadim.com
#6
34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi


34-35-36 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi
Bebeğinizin hafıza becerisini geliştirmek için okuduğunuz hikâye ile ilgili sorular sorun. Daha önce okuduğunuz hikâyelerinin bir bölümünü ona anlattırın. Hikâyede geçen olaylar hakkında sohbet edin. Bazı önemli kelimeleri açıklayın. Bebeğiniz bu aylarda renkleri öğrenmeye devam eder. Ayrıca boyama, kesme, yapıştırma gibi faaliyetlerle meşgul olmak için yeterince büyümüştür. Dik çizgiler ve çemberler çizebilir. Ona çizmeyi gösterirseniz sizi dikkatle dinler.
 
34-35-36 Aylık Bebek - Anlama
Bu aylardaki çocuklar doğum günü, tatil gibi zamanların belirli aralıklarla gerçekleştiğini bilirler. Bebeğiniz bu aylarda iki aşamalı istekleri kolayca anlayacak ve yerine getirecektir. Bu aylardaki bebekler zıtlık ve benzerlikleri anlar. Bebeğiniz resimde gerçekleşen olayı anlatabilir. Bu yaşlardaki çocuklar rakam kavramını anlarlar. Nesneleri doğru şekilde saymayı öğrenirler. Başlangıçta sayma çok doğru olmayabilir. Söylenen sayı ile gerçekte nesne sayıları örtüşmeyebilir. Bu yaşlarda kaç yaşında olduklarını söyleseler bile, yılın uzunluğuna dair bilgileri yoktur.

34-35-36 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma
Bebeğinizin söylediklerinin hâlâ yarısını bile anlamıyor olabilirsiniz. Zaten 4 yaşına gelene kadar tamamını anlamayı beklemeyin. Bu normal bir süreçtir. Eğer yaşıtlarının çok gerisindeyse bir uzmana başvurabilirsiniz. Artık çocuğunuz 3-4 kelimeden oluşan basit cümleler kurabilir, “terliklerimi al ve bana getir” gibi iki aşamalı yönergeleri yerine getirebilir. Zamirler hala onun için biraz zordur, o nedenle “yemek ye” “su getir” gibi kısa, zamir barındırmayan (telegrafik) cümleler duymanız normaldir. Bebeğiniz bu aylarda 10’a kadar sayabilir, "Ne, nerede, kim?" gibi sorular sormayı öğrenir. Bebeğiniz artık dil gelişiminde daha iyi durumdadır. Daha akıcı konuşmaya çalışır. Kelime hazinesi artmaktadır. Zihinsel kapasitesi de geliştiği için size şakalar bile yapabilir. Hatta bu şaklarla sizi kızdırmaktan zevk bile alabilir.

34-35-36 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler
Bebeğiniz artık kendi başına karar verebilen bir birey olmuştur. Bunlardan dolayı onu artık eskisi gibi tam olarak kendi düşünceniz etrafında yönlendirmeniz zor olacaktır. Oyun kurmayı öğrenir. Daha uyumlu ve inat etmeyen bir çocuk haline dönüşür. Farklı durumlarda, anne babadan farklı şeyler isteyebilir. “Annem kitap okusun, babam benimle oyun oynasın” gibi. Yalnızken de oynaması için onu teşvik edin, bu bağımsızlığını ve kendi kendini idare edebilme yeteneğini güçlendirir. Önceki aylarda da olduğu gibi bu aylarda da çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemeyin. Belirli durumlarda sinirlenmesi, ağlaması, hırçınlaşması normaldir. Ona sanki bir yetişkinmiş gibi tavır almak yerine, konuşmayı deneyin. Bu çoğu zaman sorununu çözecektir. Eğer bir şeyi doğru yapıyorsa, onu mutlaka takdir edin. Bu yaşlarda çok meraklı olduğu için sürekli soru sorması sizi yorabilir fakat sabırlı olun. Kuralların sebebini anlamasını sağlamanız, onlara uymasını kolaylaştırır. Yeter ki siz tutarlı ve net olun. Kibar ve kısa hatırlatmalar ideal olacaktır.

34-35-36 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler
Bu aylarda bebeğiniz düğme iliklemeyi öğrenir. Kendi başına giysilerini giyip, çıkarabilir. Ayakkabı giyip çıkarsa da bağlamak için henüz erkendir. Bu evre, bazı çocuklarda 3-4 yaş arasına kayabilir. Endişelenmeyin. Uyku eğitimi oldukça önemlidir. Yatağı değiştiyse ve buna uyum sağladıysa, üstelik kesintisiz uyuyabiliyorsa onu övün, destekleyin. Yatağından kalkıp, yanınıza gelmek isterse ona kararlı bir şekilde yatması gerektiği ve uyuması gerektiğini anlatın. Yatmayı geciktirmek için bahaneler yaratabilir. Mantıklı olanları kabul edin ama kurallarınızı tamamen esnetmeyin. Genelde yatma zamanına itiraz etme bu yaşlarda başlar fakat düzenli bir eğitim ve sabırla, kısa zamanda aşılır. Eğer uyumak istemiyorsa, uyumak yerine odada sakin vakit geçirmek, kitap okumak, belki de gözlerini dinlendirmek onu rahatlatacaktır. Bu yaşlarda gündüz uykusu istenmediği zaman, akşam çok erken yatılması gerekmektedir. Yatağın altından canavar çıkması, dolaptan birinin gelmesi, karanlıktan korkma gibi eğilimler gösterebilir. Korku gelişimin normal bir fazıdır. Kâbus görürse onu sakinleştirin, gerçek ve rüya arasındaki farklı anlatın, rüyası hakkında konuşun. Eğer bu sıklaşırsa, kâbusu tetikleyen şeyi bulmaya çalışın ya da bir uzmandan yardım alın. İkinci yaş gününden sonra incelip uzamaya ve kilo kaybetmeye devam edecektir. Gövde uzayacak, kafa ve eklemler daha yavaş gelişecektir. Vücut yapıları gün geçtikçe yetişkinlere benzer. Yani bunun beslenme ile ilgisi yoktur. Üzülüp, çocuğunuzu aşırı beslemeyin. Her geçen gün motor becerileri gelişir ve her ay sıçrama, top atma, giyinme, dişlerini fırçalama, yemek yeme vb. şeyler de daha başarılı hale gelir. Yardımınız olmadan kendi kendine bakabilmeye başlar. Bebeğiniz oyuncakları istifleyebilir, legoları kule haline getirebilir, kitapların sayfalarını çevirebilir, bir bardağı tek elle tutabilir. Evcilik setleri, küçük mutfak aletleri, tamir çantası gibi oyuncaklar onun hayatı deneyerek keşfetmesine yardımcı olur. Legolar ve yapbozlar en sevdiği oyuncaklardandır. Ona gerçek dünyayı taklit edebileceği ve zihnindekileri şekillendirebileceği tarzda oyuncaklar alın.Bebek karyolasından, normal yatağa geçmek için uygun bir dönem olabilir. Bir dönem, düşme tehlikesine karşı yere yumuşak bir yüzey koyabilirsiniz. Eğer kardeş geldiği için, büyük kardeşin yatağını değiştirip, beşiği küçüğe verirseniz, büyük kardeş bundan hoşlanmaz ve kardeşinin gelişini yadırgar. Böyle bir şeyi mutlaka doğumdan önce yapın. Bunun için doğumdan altı-sekiz hafta öncesi süreç idealdir. Bu yaşlarındaki çocukların birçoğu hala tek gündüz uykusu uyumaktadırlar. Ama çocuğunuz gündüz uykusu uyumak istemiyorsa onu zorlamamak gerekir. Gecede 11 saat ve gündüz öğleden sonra bir buçuk-iki saatlik uykuya ihtiyaç duymaları normaldir. Bazıları gündüz uykusunu hiç sevmez, bu durumda onu zorlamayın. 4 yaşına gelene kadar hafif REM uykusuna dalmaya devam edecektir. Eğer kendi kendine uyumayı öğrendiyse, bir uyku fazından diğerine geçerken size ihtiyaç duymaz ve kesintisiz uyuyabilir. Sabah 6.30 – 8.00 arası kalkar.

34-35-36 Aylık Bebek - Aşılar


Alıntıdır:www.adimadim.com


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi